| anonim_4396 a întrebat:

Va-ti gandit vreodata sa va sinucideti? Nu de alta da mie mi se pare ca tot mai multi copii au aceste ganduri... Funda pentru cel mai sincer raspuns straight face

Răspuns Câştigător
| Punky a răspuns:

Da, am incercat sa`mi tai venele si m-am gandit sa iau ceva pastile in cantitati mai mari.Si asta datorita unor probleme in familie.Am avut noroc cu o prietena adevarata care a venit plangand la mine spunandu`mi sa nu o fac pentru ca imi v-a duce lipsa si ca are nevoie de mine, Asta m`a impresionat si m`a facut sa ma gandesc de 2 ori inainte de a face ceva.

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Am incercat de multe ori sa gasesc un singur motiv de sinucidere. Dar n-am gasit. Iubesc viata dar sunt pregatita de moarte, atunci cand va fi cazul(sper sa nu fie prea tarziu sa ajung naibii senilaoh go on). Gandesc destul de profund situatiile si cand simt ca alunec spre pesimism imi dau doua palme si revin la realitate.Trebuie sa vezi problema din mai multe unghiuri.Nu te ajuta nimic daca esti incapatanat si crezi ca tu ai dreptatewinking

| yellowalien a răspuns:

Sincer, m-am gandit cum ar fi daca as face asta, dar de pus in practica nici nu mi-a trecut prin cap. N-am sa incep cu texte gen "viata e minunata si trebuie s-o traim la maxim" etc... Viata de fapt e o serie de suisuri si coborasuri, insa orice eveniment nefericit ne ajuta sa apreciem mai mult momentele in care suntem fericiti.
Din punct de vedere religios, nu pot spune sigur ca sinuciderea e cel mai mare pacat, insa cu siguranta e ultimul...

| Rukhsandra a răspuns:

NU m-am gandit niciodata. Oricate pb o sa am o sa incerc sa le rezolv si nu gasesc in sinucidere o cale de scapare.
E un gest de lasitate.Si vreau sa cred ca sunt o fiinta puternica si nu o sa cedez niciodata.
Momentan multumesc ca sunt sanatoasa si nu sunt ca alti copii de varsta mea bolnavi.Si nu o sa-mi iau viata ca mi se pare mie ca am o viata de rahat si ca numai merita sa fie traita...

| narcisa a răspuns:

M-am gandit cum ar fi daca m-as sinucide.foarte multi copii cand dau de greu gata se gandesc sa se sinucida nu sa incerce sa rezolve acea problema. ceea ce este rau este ca unora le reuseste acest gand.
parerea mea este ca atunci gand se gandesc la asa ceva sa le vina in minte ca nu vor rezolva nimic. vor provoca foarte multa durere celor apropiati si in special parintilor.nu merita sa va pierdeti viata pentru nimic.
sa nu faceti asta niciodata!

| BubuLina999 a răspuns:

Mai sincer, da chiar,. am gandit. pur si simplu ma gandeam ca asta e cea mai simpla metoda ca sa scap de toate problemele si rautatile celor din jurul meu din viata de zi cu zi.

| lovenotsex a răspuns:

Nu, niciodata si am fost dezamagit de cateva ori. Dar consider ca peste orice prb se poate trece cu ajutorul celor apropiati, acelor prieteni adevarati, iar daca nu exista, poti trece si singur peste orice. Dar "moartea" nu este o solutie niciodata.Provoaca numai rau.Capul sus dupa orice situatie si orice obstacol cu ambitie si autodeterminare.Bafta...

| Stella a răspuns:

Da...de multe oristraight face... dar nu am incercatstraight face. si m-am gandit mai bine ca nu are rost

deci eu nu imi pot intelege viata...

nu stiu km sa zic da cateodata ma simt in plus pe lumea asta.oh go on

| v1sE a răspuns:

Da, de multe ori, dar am ajuns la concluzia ca orice problema se poate rezolva indiferent cat de grava ar fi si sinuciderea nu e o rezolvare. Nu am formulat cum mi-am dorit dar na. mie somn.

| Toxic_5027 a răspuns:

Nu. De ce? M-am gandit ca o data o sa fiu in viata asta. Si daca te sinucizi, ce? Crezi ca ajungi intr-un loc mai bun? Presupunand ca nu ar exista viata dupa moarte, ai sta intr-un mormant rece si sumbru, uitat de toti. Deci cred ca mai bine sa ne rezolvam problemele si sa zambim caci viata, oricat de dura si nedreapta ar parea ea, e frumoasahappy.

| roxyandreea a răspuns:

Sincer, da, mai ales cand eram mica pana si cand ma certa bunicamea putin ma gandeam ca e ceva f rau si tragic si ar trebui sa dispar dupa pamantlaughing dar acum mi se pare EGOISM si PROSTIE sa mai faci asa ceva, sunt persoane bolnave de leucemie, cancer, sida etc...care stiu ca peste 1 zi mor si ar da orice macar pentru o alta zi in plus, nu-si permit luxul de a se mai gandi nici macar la luni sau ani si alti copii care au tot ce vor de la viata, au acoperis deasupra capului, au o masa si persoane care le iubesc se gandesc ei asa ce frumos ar fi sa moara.sincer nu am mila de astfel de persoane, am mila de o persoana care e bolnava sau care are un accident, dar cand si-o fac cu mana lor, nu au decat, drum bun, poate sunt prea cruda dar asa consider. Orice greutate trebuie trecuta cu capul sus, trebuie sa fi puternic nu las, plus ca familie daca n-ai, iti poti face, daca nu ai bani, muncesti si ii faci, dar viata cand o dai, nu o mai iei inapoi, Scuze de roman dar am simtit nevoia sa spun toate astea si daca vreun copil care are ganduri de genul sinucidere va citit ce amscris sper sa bage bine la cap acest mesaj. O zi buna si numai bine

| ralubruneta a răspuns:

Da m-am gandit si eu ca si ceilalti dar pe de alta parte m-am gandit la prietenul meu care ma iubeste foarte mult zic eu si am zis ca nu am de ce sa-i fac asta tocmai lui, pentru ca nu mi-a gresti cu nimic...numai el mi-a dat putere sa nu fac un pas gresitwinking

aveti grija de voi; P