| Didi908 a întrebat:

Vaaiiii. deci numai suport! chatterbox am cateva cosuri si puncte negre pe fata [mai mult cosuri] am fost la dermatolog si mi-a dat niste *** de creme: skinoren si isotrexin. nu-mi trece. ba cand imi dispar ba cand imi apar [mentionez ca sunt in perioada de pubertate am 13 ani] o sa-mi treaca vreodata? sad ce remedii stiti?

Răspuns Câştigător
| Liviu_2019 a răspuns:

Hmm, trebuie sa ai rabdare cu cosurile alea. Cele doua creme sunt foarte bune CREDE-MA ca stiu. Cauta pe multe forumuri si a sa vezi ca o sa gasesti multe pareri bune despre aceste doua creme. Important e sa urmezi un tratament de cateva luni minim si dupa care sa te dai cu una din aceste doua creme din cand in cand o data la 4 5 6 7 zile asa ca tratament de intretinere. Crede-ma ca stiu ce spun. Eu am prb asta de la 13 14 ani si acum am 24 deci crede-ma ca sunt familiarizat cu prb asta. Si orice tratament ai urma tot iti vor aparea 2 3 cosuri din cand in cand ca e varsta pubertatii.Acum nu stiu exact ce tratament ti-a recomandat medicul, mie de ex desi am o acnee usoara mi-a recomandat vitamina a si e 3 luni. Acum ma gandesc ca daca ai doar 13 ani s-o fi gandit sa nu iti dea vitamine sau antibiotice nu stiu exact. E foarte important si tratamentul interior, pentru ca asa daca tratezi prb doar in exterior nu stiu dc o sa reusesti sa rezolvi problema. Daca ma ai intrebari nu ezita sa ma intrebi. Pa pa si repet trebuie sa ai rabdare, un trat dureaza 4 5 6 luni minim. Bafta!

| Didi908 explică (pentru Liviu_2019):

Deci trebuie sa am rabdaare. mie mi-a dat sa iau unidox solutab si sa ma dau cu crema in fiecare seara [isotrexin] nu urmez tratamentul de fiecare data pentru ca uneori UIT sau alteori mi-e lene. dar vreau sa stiu ce rol are crema asta ca nu-mi trece eu am acnee http://www.google.ro/......tp?/imgres cam asa :d

| Liviu_2019 a răspuns (pentru Didi908):

Hmm, destul de urat. Bine ca nu ai pe toata fata. Bine ca te-ai dus acum la dermatolog si nu ai asteptat mai mult. Ti-a dat sa inghiti unidox ca asa tratezi problema si in interior. Skinorenul e bun deoarece contine acid azelaic si inhiba aparitia cosurilor dar trebuie sa il folosesti cateva luni bune ti-am zis 3 4 5 6 luni iar isotrexinul la fel tot pentru inhibarea si stoparea cosurilor e. Isotrexin contine isotretitonoin care e bun si pentru pete ramase de la acnee doar ca acele pete trec un pic mai greu. Ce pot sa iti spun urmeaza tratamentul neaparat asa cum ti-a zis medicul. Cum naiba sa uiti sa tratezi o prb care te deranjeaza foarte mult sau sa iti fie lene? Ca doar te uiti in oglinda si te dai ce e asa mare greutate?
Nu mi-ai zis de Skinoren, banuiesc ca trebuie sa te dai cu el dimineata, nu? Pai da-te daca ti-a recomandat medicul lucrul asta. Urmeaza tratamentul asa cum ti-a recomandat el. Nu mi-ai zis daca te-a chemat la control periodic ca e important lucrul asta si de cat timp ai inceput tratamentul.

| Didi908 explică (pentru Liviu_2019):

Nu nu nu. nu-s eu fata aceea eu doar ti-am aratat cam cum le am SI NU NU le am pe toata fata

| Didi908 explică (pentru Liviu_2019):

Hmm. pai nu m-a chemat periodic pur si simplu mi-a dat tratament si mi-a zis sa vin eu peste vreo 2 luni sa vedem cum merge treaba. dar la altele leau zis sa se duca o data pe saptamana. pai eu il iau de 2 luni [tratamentul]

| Liviu_2019 a răspuns (pentru Didi908):

Mi-am dat si eu seama dupa ce am scris ca nu esti tu tipa din poza big grin. Daca zici ca faci tratamentul asta de doua luni pai urmeaza-l in continuare tine-te de el. Du-te si la medic asa cum ti-a zis el la control si eu zic ca o sa ai rezultate. SI inca ceva foarte important. Chiar daca sa zicem dupa o anumita perioada nu o sa-ti mai iasa trebuie sa te dai in continuare u o crema o data la 4 5 6 zile asa ca tratament de intretinere, asta e foarte important. Bafta si insanatosire rapida!

| Didi908 explică (pentru Liviu_2019):

Mersi mult! mi-ai fost de mare ajutor!

7 răspunsuri:
| aurasauras a răspuns:

Lotiune si crema(gel) de la Cosmetic Plant cu busuioc, nu pui mana pe fata -igiena maxima