| zickuo a întrebat:

Voi ce faceti sa scapati de timiditate? Adica. eu am o problema cu asta...

Răspuns Câştigător
| alinatebesk123 a răspuns:

Si eu cateodata sunt timida :O dar daca am de exemplu un discurs de tinut, imi repet in oglinda si incerc sa fiu cat mai calma, asta iti recomand si tie, sa fi cat maicalm big grinwinking

12 răspunsuri:
| Pinck0 a răspuns:

Si eu am fost asta.Mereu cand stiam ca trebuie sa vorbesc simteam cum ma invaluie niste emotii super mari.Nu e gresit sa fii timid dar uneori stiu ca te incurca si te descurajeaza enorm.Cea mai buna metoda de a scapa de timiditatea consta doar in tine.Fa mereu ceea ce simti si vrei de fapt, incearca sa prinzi curaj si pentru cateva momente chiar sa nu iti pese de ce va urma.
Nu te lasa etichatat/a de ceilalti cum ca esti timid/a cand tie care nu iti place asta.Fa ceva in privinta asta, prinde tupeu si spune ce ai de spus.Nu te eticheta si tu intr-un final, nu asta vrei, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic, imi place asa. Atunci cand deschid gura, impresia pe care o produc e mai profunda.

| Deliiiia a răspuns:

Imagineaza-ti conversatii cu diferite persoane, observa-ti reactiile si din ce cauze apare timiditatea, ce te impiedica sa-ti iei un elan si sa fii mai comunicativa.

| zickuo explică (pentru Deliiiia):

I'm BOY! big grin. M-am gandit. Cred ca faptul ca am 16 ani, 1.70 inaltime, si 80kg... Mda...

| Deliiiia a răspuns (pentru zickuo):

A, greseala mea. Totul tine de personalitate, nu de aspect. Incearca sa te accepti asa cum esti, si sa nu mai fii atat de critic fata de tine insuti. Trebuie sa inveti sa te iubesti si sa te valorizezi, altfel ceilalti nu o vor face. Gaseste-ti punctele forte, poate esti amuzant, poate ai un talent(de regula cei timizi sunt expresivi) si incearca sa nu mai traiesti in reactional.

| zickuo explică (pentru Deliiiia):

Dar sa spunem ca as scapa de kg in plus... Ar fi mai usor sa ma,, integrez'' corect?

| Deliiiia a răspuns (pentru zickuo):

Este posibil sa te integrezi mai usor fiindca tu te simti mai increzator si astfel emani o atitudine mai placuta, insa iti poti schimba doar atitudinea ca sa te integrezi mai bine si crede-ma, ca vei slabi si in greutate. Orice schimbare pe plan emotional aduce una si pe plan fizic, de regula surplusul de greutate indica rusinea, frica de a fi ridicularizat.

| zickuo explică (pentru Deliiiia):

Pff, m-ai citit exact la ultima parte a raspunsului.
Dar ma pot schimba? Ma refer imi pot schimba personalitatea?

| Deliiiia a răspuns (pentru zickuo):

Da, desigur ca poti.
E un inceput bun faptul ca constientizezi rana ta de umilire. Comportamentul tau de timid, de masochist(atragi situatii in care iti faci rau singur, ii pui pe ceilalti pe primul loc) este o,, masca" a ta pe care ai adoptat-o inconstient inca din copilarie, cel mai probabil din cauza parintilor care obisnuiau sa faca glume nevinovate sau sa te trateze ca un copil mic, comportament pe care tu l-ai resimtit cu tristete. Poate ca la momentul de fata a fost in beneficiul tau sa adopti acea masca, acea personalitate, insa poti intelege ca nu mai e nevoie s-o porti, caci te blocheaza din a fi tu insuti. Trebuie sa-ti ierti parintii, chiar daca poate n-ai fost constient de resentimentele ce le-ai purtat pentru ei, si sa incerci sa ii intelegi. Daca doresti mai multe detalii iti pot recomanda o carte pe tema asta.

| zickuo explică (pentru Deliiiia):

AGAIN! M-ai citit perfect, doar ca in loc de familie, trebuia pus cuvantul prieteni. Ai mei, mereu cand le spuneam ca nu imi place cum arat... Ma sfatuiau sa ies la miscare, sa ma duc la sala, orice vreau imi vor da...
Doar ca acest COMPLEX, m-a facut sa fiu inchis in mine...
Imi poti da acea carte, te rog!

| SerenaSmiley a răspuns:

Incearca sa fi mai vesel, sa nu iti mai fie frica de greseli cauta pe net "cum sa scap de timiditate"

| jane24 a răspuns:

Ia ti inima in dinti