| miauu a întrebat:

Vreau mai multe pareri va rog.deci pe mien ma pasiona sa devin inginer, arhitect, designer, dar imi mai place si pshihologia, adica am citit multe carti de psihologie si prietenii cand au o problema ma cauta mereu sa-i ajut sa-i consolez.si nu stiu spre ce sa ma indrept. unde se castiga mai multi bani?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Facultatea de arhitectura cere talent. Inginer, trebuie sa stii materiile fixe-matematica, fizica...sa privesti, sa stii unde sa cauti, sa te descurci in situatii critice. Psihologia intr-adevar e opusa cu cele spuse de tine. Am intrat atat la psihologie, cat si la inginerie. Acum imi pare rau de ce-am ales, si spun asta cu amaraciune. Si cu experienta acumulata, imi permit sa-ti redau un sfat: in orice cariera se fac bani, important e sa-ti placa ceea ce faci. Sa te preocupe, sa te duci la scoala din placere, sa te interesezi, sa cauti sa-ti croiesti din timp cu pasi marunti un drum care-ti va lumina viata. Ce-i din obligatie, ramane din obligatie si nu se compara, chiar daca faci fata. Starea de complacere, de monotonie se va asterne asupra ta si te va limita.
Urmeaza ce-ti place cel mai mult. Imbina munca cu placutul si invers. happy

8 răspunsuri:
| Marii a răspuns:

Nu te indrepta numai spre ceva unde se castiga mult (chiar daca acum insemna mai mult banu decat pasiunea), fa ceva care te pasioneaza cel mai tare, daca tie iti place psihologia si te descurci bine, de ce sa nu te indrepti spre ea? happy

mira
| mira a răspuns:

Incearca sa faci doua facultati:arhitectura si psihologie.Va fi greu, dar vei opta apoi in cunostinta de cauza.

| buburuzAndreea a răspuns:

Am si eu aceeasi problema. As fi vrut sa dau la psihologie sau sa fac ceva care are legatura cu designul, dar nu cred ca o sa urmez calea asta. Dau la Politehnica, pentru ca m-am gandit ca acum ma duce cat de cat capul sa mai pricep ceva acolo la mate, fizica si toate astea. Peste cativa ani nu as mai face fata. Asa ca fac asta acum si daca o sa am ocazia o sa fac si psihologia sau ceva ce imi doresc. Parearea mea e ca psihologia poti s-o faci oricand. Trebuie sa ai si un plan de rezerva.winking

| miauu explică:

Scuzati-mi ortografia dar m-am grabitwinking

| miauu explică:

Fosta mea diriginta dadea masterul la pshihologie. m-a invatat sa citesc carti.in fiecare vineri imi prezenta cate o carte de psihologie.mar pasiona mult.imi place sa consolez lumea... dar pe alta parte imi place ceea ce fac acum.la liceu sunt la un profil tehnic, imi place mult. dar nu stiu spre ce sa ma indrept.sunt foarte imprastiatacrying(

| miauu explică:

Da asa e. dar nu stiu ce m-a apucat cu bani...am citit mai devreme o intr cu alocatia.si cred ca de asta mo afectat si pe mine cu banii cas prea putinilaughing
asa e...
mc mult:*

| miauu explică:

Eu sunt la profil tehnic.manc mate, fizica si chimia+ electronicahee hee

| desenezinpastel a răspuns:

In viziunea mea...arhitectura sau design daca ai talent. daca nu psihologie...eu merg pe drumul arhitecturii chiar daca stiu ca e foarte greu.chiar imi place asta