| mafioata_7621 a întrebat:

Vreau sa citesc niste carti asa mai fantastice si nu prea mai stiu.ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

JRR Tolkien-Hobbitul, Stăpânul Inelelor, George RR Martin-seria Cântec de gheaţă şi foc, Terry Brooks-seria Shannara (Sabia Shannara, Primul rege din Shannara), CS Lewis-Cronicile din Narnia, Christopher Paolini-Seria Eragon, Stephen King & Peter Straub-Talismanul, Joseph Delaney-Cronicile Wardstone(seria Vraciului), Alan Gibbons-trilogia Legendeer(Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor), Nancy Farmer-Marea trolilor, Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de Margine(Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni, Noapte peste Sanctafrax), Neil Gaiman-Pulbere de stele, Licia Troisi-Cronicile lumii pământene(Nihal de pe Pământul Vântului, Misiune lui Sennar, Talismanul puterii), Garth Nix-Sabriel, Lirael, Jonathan Stroud-trilogia Bartimaeus(Amuleta din Samarkand, Ochiul golemului, Poarta lui Ptolomeu), VM Jones-seria Karazan(Şerpii din Arakesh, Temniţele întunericului, Prinţul pierdut, În căutarea soarelui), BP Kerr-seria Copiii Lămpii Fermecate, Sophie Audoin Mamikonian-seria Tara Duncan, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Angie Sage-seria Septimus Heap, Justin Somper-seria Vampiraţilor(Demonii oceanelor, Adâncurile mării, Vremurile terorii, Căpitanul sângelui), Terry Pratchett-seria Lumea Disc(Culoarea magiei, Lumina fantastică, Magie de ambe sexe, Mort, Copilul minune, etc), Stephenie Meyer-saga Twilight(Amurg, Luna nouă, Eclipsa, Zori de zi + Noua şi scurta viaţă a lui Bree Tanner), LJ Smith-Jurnalele Vampirilor, Richelle Mead-Academia vampirilor, PC Cast-seria Casa Nopţii, Tanya Huff-Preţul sângelui, primul volum din seria Cărţile Sângelui(după ele a fost făcut serialul Blood Ties-Crime, vampiri şi poveşti de dragoste)

10 răspunsuri:
| traficanta a răspuns:

Amurg day dreaming

| Gentiana a răspuns:

-Doamne, schimba-mi atitudinea pana nu e prea tarziu-James MacDonald

-Lupta fiecarei fete-Josh McDowell

-Eu, femeia(revelatii despre tainele sufletului feminin)-John& Stasi Eldredg

| alone a răspuns:

Elevul dima dintr'a seaptea e super!

| BlueDreams a răspuns:

Eclipsa si Zori de zi-Stephanie Meyer; Academia vampirilor-Richelle Mead; O mie si una de nopti-Mahfuz, Naghib; Cartea realitatilor fantastice-Alice Botez; Jurnalele Vampirilor-L. J. Smith; Prima zi-Marc Levy; Invazia din viitor-Ernst Meckelburg

| ♥•♫raluks♫•♥ a răspuns:

Ceva mai fantastic...incearca eragon:X
http://ro.wikipedia.org/wiki/Eragon
link-ul este pentru. primul volum...sunt 3 vezi daca te incanta subiectul, dar oricum te tine intr'un suspans continuu, iar filmul realizat doar dupa primul volum nu e nici cat o jumatate din carte:)

| missouri a răspuns:

Carti fantastice?

Zece negrii mititei - Agatha Christie
Elevul Dima dintr'a 7-a - Mihail Drumes
La Medeleni - I. Teodoreanu
Ciresarii - C. Chirita
Amurg - S. Meyes
Invitatie la vals - Mihail Drumes.

~ Missouri

| ladygaga_9914 a răspuns:

Elevul dima dintr`a 7a:X superba cartea-mihail drumesc
singur pe lume- hector mallot
invitatie la valas= mihail drumes
ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi=camil petrescu

poveste de dragoste-mihail drumes

| LaLalaaa a răspuns:

Ciresarii, La Medeleni, Aventurile lui Tom Sawyer...thinking nu stiu mie astea imi plcbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa incepem cu Cronicile Wardstone (Ucenicul, Blestemul, Secretul, Batalia, Greseala, Sacrificiul, Cosmarul Vraciului) de Joseph Delaney, Cronicile Vampirilor (Interviu cu un vampir, Vampirul Lestat, Regina damnatilor, Povestea hotului de trupuri, Diavolul Memnoch) de Anne Rice (pe acestea le am chiar eu pdf... id meu e andora.serena daca te intereseaza), Twilight, Harry Potter, Cainele din Baskerville de Sir Arthur Conan Doyle (stii tu, Sherlock Holmes), Micul vampir se muta sau Micul vampir in pericol de Angela Sommer-Bodenburg, Jurnalele vampirilor, Lasher. Nu mai am idei acum

| purpleghost a răspuns:

Ultimul elf-Silvana de Mari
Tunele-Roderick Gordon&Brian Williams
Cainele negru-Stephen Booth
Harry Potter.etc