| Cristinaaa a întrebat:

Vreau sa devin EMO. Ce ar trebui sa fac? Spuneti-mi si mie, din punct de vedere, cum ar trebui sa ma comport cu lumea, daca imi spune ceva, ce muzica sa ascult

Răspuns Câştigător
| CokoStar a răspuns:

Ca sa devii emo trebuie sa schimbi multe lucruri in comportamentul tau.Eu te voi ajuta cu imaginea.Pentru inceput imbraca-te in culori inchise ex.negru,maro,albastru inchis, verde inchis, gri, alb si daca vrei sa porti roz poarta doar cu negru.Acum rujul : negru, visiniu, rosu inchis (cum are Lady Gaga in Alejandro), verde, mov, albastru. Poti sa te fardezi cu maro, alb (daca nu vrei negru). Muzica :Tokio Hotel iti recomand :automatic, scream, don't jump, ready set go, darkside of the sun.Zambeste cat de rar poti.

4 răspunsuri:
| Sapphire a răspuns:

Wanna be emo.
Crezi ca o sa dai mai bine aratand emo?
Ar trebui sa te comporti asa cum o faci zi de zi, nu facand ceva ce nu e de tine, ce nu te caracterizeaza.
Sincer imi este mila de persoanele care chiar sunt emo. Si aici ma refer la altceva, nu la trendul emo. Persoanele astea nu o fac de dragul de a fi pe trend ci pentru ca asta e practic viata lor. Au trait niste experiente urate si trec foarte greu prin ele, i-au marcat foarte mult.

| 009 a răspuns:

Vrei sa devi emo? pai iti zic din proprie experienta(nu ca asi fi emo dar toti imi zic ca sunt)sa te inbraci in culori cat mai inchise, sati lasi parul sa-ti vina in ochi, sa fi suparata tot timpul, sa nu zambesti, sa nu socializezi cu ceilalti(sa stai in patratica ta:)nu stiu...nu ai pe nimeni emo in cerul tau de prieteni ca sa intrebi?
http://www.jurnale.ro/EMO_KID_-e7124-39801.html
http://www.220.ro/funny/Cum-Sa-Devii-Un-EMO/Dx1AjfAw1M/
http://www.pixme.org/despre-orice/cum-sa-fii-emo-2/713
http://www.trilulilu.ro/ayer/119c632a251750

FUNDA!:P

| Marutza a răspuns:

Asta trebuie sa-ti vina de la sine, nu sa iti spuna cineva ce sa faci. EMO vine de la EMOTIONAL=emotii. Nu ai cum sa zici "vreau sa devin emo" pentru ca inseamna ca e o prefacatorie, ti-am zis, trebuie sa vina de la sine. Si de ce vrei? Nu am sa-ti spun sa te tai ca sa te faci emo, pentru ca nu asta inseamna. Copii emo sunt niste copii mai emotivi, mai sensibili. Daca nu esti asa, nu ai cum sa "te faci emo". big grin

| Claw a răspuns:

O alta definitie spune ca emo kid-u` e o mixtura intre un goth kid, un rock kid si un punk kid.
Acest individ poate fi recunoscut dupa ochii puternic conturati, coafurile rasta, parul relativ lung sau ciufulit, de culoare neagra, sau, eventual, in combinatii cu unele culori "ce sar in ochi".
Se evidentiaza si prin felul lui de a se imbraca, purtand tot felul de combinatii ciudate de haine pe care oamenii nu le poarta, in general si poarta o geanta lunga tip postas.
De multe ori aceste persoane au tendita sa se izoleze, sa se considere inferioare celorlaltor persoane, sa fie aspre cu ele insele, toate acestea, culminand, uneori, cu ganduri sinucigase, foarte rar insa intamplandu-se acest lucru
Acesta stare se manifesta in perioada adolescentei, sau perioada critica, asa cum o denumesc specialistii, cand tinerii, incercand sa se regaseasca, au sansa sa se simta frustrati.

Curentul emo este uneori identificat cu o anumită modă. Termenul "emo" e deseori asociat stereotipic cu blugi strâmți, breton lung întins pe o parte a feței sau peste unul sau chiar amândoi ochi, drept, negru închis la culoare, tricouri strâmte care de obicei au inscripționate pe ele numele unor trupe de rock, curele cu ținte cu catarame, teniși de pânză în genul Converse All Stars, adidași de skater sau alți papuci negri (în general vechi, ponosiți) și groși, ochelari cu ramă neagră groasă eventual și o geantă lungă tip poștaș.

Moda emo s-a schimbat în timp. Trendul inițial prevedea păr simplu, fără cărare, pulovere strâmte, cămăși și geci. Această modă a fost uneori caracterizată ca fiind un simplu moft, un capriciu.

Recent, trendul emo este asociat cu un stereotip ce constă în a fi emoțional, sensibil, timid, introvertit, anxios. Mai este asociat și cu stări de depresie, tendințe de auto-provocare de răni, chiar și sinucidere.

Emotional a fost folosit pentru a descrie trupe precum A Fire Inside (AFI), Fall Out Boy, Funeral for a Friend, Panic! at the disco, Taking back Sunday. Acestea au fost etichetate drept emo din diferite motive precum: ritmul cântecelor, semnificațiile versurilor, modul de a se îmbrăca sau machia a cântăreților și altele. Mulți fani nu sunt deloc de acord cu felul în care idolii lor sunt catalogați, negând cu desăvârșire faptul că aceștia ar cânta muzică emo. Într-un interviu, chiar Guy Picciotto, întrebat fiind cum se simte precum "creatorului genului de muzică emo", a răspuns: "Nu recunosc această atribuție. Întotdeauna am crezut că este cel mai retardat termen inventat. Știu că toate trupele urăsc să fie astfel etichetate. Se simt ofensați. Dar sincer, consider că toate trupele din care am făcut parte au fost punk-rock. Pentru mine nu are absolut niciun sens." "Se îmbracă exclusiv în negru, refuză orice urmă de drăgălășenie, sunt teribiliști și le place să-și picteze unghiile în negru" - așa ar descrie una dintre sutele de definiții din The Urban Dictionary noțiunea de Emo Kid.