| Oana157 a întrebat:

Vreau sa imi demonstrez mie si cuiva ca sunt fire puternica.

Vreau sa devin dependenta de tigari si apoi sa ma las. Daca reusesc voi convinge o prietena la care tin sa se lase si ea. Ea spune ca nu pot.

Cum sa fac sa devin dependenta? Dupa cate tigari se intampla si cum sa procedez? Care ar fi recomandate? Mentionez ca foarte rar am fumat la petreceri, niciodata serios. Cum imi dau seama ca sunt dependenta? Apoi intentionez sa le las dintr-o data.

Ms! (scuze categoria)

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Cred ca ai probleme mai mari decat prietena ta.
Sunt si alte vicii si alte obiceiuri nocive care creaza dependenta si nu te poti lasa usor.
Fumeaza zilnic o luna doua si o sa vezi ce e aia dependenta!

| zăGhost a răspuns:

Sper sincer ca nu ai mai mult de 16 ani la gandirea asta.

| Raven a răspuns:

Pe modelul ăsta, mîine-poimâine te apuci de cocaină sau alte droguri ca să-i dovedești altui suflet chinuit cât de puternică ești și cum ar putea să-ți urmeze modelul?
Știi din ce cauză se apucă unii de băut, de fumat ori de droguri? De multe ori e vorba de presiunea anturajului care le spune "că nu pot" s-o facă, ceea ce le gâdilă spiritul competitiv, exact cum ți se întâmplă ție acum.
Oamenii își părăsesc viciile dacă și când vor ei, când cineva te hăituiește s-o faci, devii mai catâr decât toți catârii și te opui numai de-al dracu', te asigur de asta, m-am lăsat de fumat acum 8 luni dar numai fiindcă așa am vrut eu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa faci asa ceva, ca nu-i o alegere inteleapta si nici sanatoasa.
Daca nici habar nu ai cum este cand estid ependent de ceva, cum poti sa afirmi ca esti capabila sa nu fii dependenta?
lasa vorbele mari si dciziile prostesti, ca-ti nenorocesti sanatatea.
Dependenta de tutun este arhicunoscuta si 99% din oamenii planetei asteia o confirma. Ma refer la fumatori.
Iar cand stiinta vine si demonstreaza ca fumatul produce cancer, doar sa fii idiot si sa te apuci de fu\mat ca sa demostrezi ca te poti lasa.
Ce vei face daca nu vei putea sa te lasi si plamanii tai se modifica imediat, aparand cancerul?
Vei murii ca prostul, din cauza unei decizii prosteasti.

| Emma30555 a răspuns:

E o metoda absurda de a demonstra ceva. Sunt foarte mulți care s au lăsat și după 15 ani. Trebuie sa vrei. Sa te apuci ca să te lași și sa demonstrezi ceva e o tâmpenie. Las o balta, va plictisiți rău de asta va vin idei ciudate

| Goete a răspuns:

Te-ai gandit bine? Nu cred

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu te juca cu asa ceva, daca nu vrei sa imparti impreuna cu prietena ta in fiecare zi la colt de bloc cate un pachet de tigari pentru urmatorii 80 de ani, atunci te vei lasa, la finalul celor 80 de ani de viata, chiar 40 daca fumezi 2-3 tigari pe zi. Sunt oameni care fac tratamente medicale si tot nu au puterea sa se lase.

| Rd79 a răspuns:

Devi dependenta cand ajungi sa fumezi gen un pachet pe zi. Dupa vreo 6 luni/1 an de fumat constant.