| didu_5680 a întrebat:

Vreau sa ma schimb, din aproape toate punctele de vedere.Sunt o fire emotiva, pesimista, retrasa, inchisa in mine, genul ce sufera in tacere. vreau sa am mai multa incredere in mine, sa ma pot baza pe mine sad sa am mai mult curaj sa spun ceea ce simt si sa imi pot sustine singura punctul de vedere.
Toate astea cred ca se datoreaza in mare parte aspectului fizic, de cand ma stiu am fost extrem de complexata de felul in care arat.Nu pot spune ca sunt urata, sunt zile in care ma vad ingrozitor si zile in care sunt mai frumoasa decat oricine altcineva, toti imi spun ca sunt frumoasa, cand ies pe strada sunt foarte atenta la fiecare detaliu minor, pana si la felul in care pasesc sau la felul in care imi trec mana prin par, sunt atenta sa vad daca lumea se uita la mine, sunt obsedata, am senzatia ca sunt in mijlocul unei scene imense si toate privirile sunt atintite asupra mea.vad toata lumea perfecta, pana si cele mai urate persoane mi se par frumoase, toti au ceva special, al lor, ceva care ii fac sa fie deosebiti.Eu nu am acel ceva, gasesc un model in toate fetele care trec pe langa mine, toate sunt FRUMOASE, eu nu.
Vreau sa ma ajutati, cu sfaturi, va rog, vreau sa fiu altfel, sa ma schimb atat fizic cat si psihic love struck

Răspuns Câştigător
| gynutza_5762 a răspuns:

Ai si uh mai multa incredere in tine, dar asta nu se poate face doar daca iti doresti, trebuie si sa lupti pentru. asta, poate parintii tai te vor ajuta si te cor duce la un psiholog, ti-as recomanda revista "adolescent" pentru lectura ta. poate te va ajuta sau cine stie, poat chiar vei trimite o intrebare catre psiholog care iti va raspunde intr-un numar viitor al revistei despre cum sa depasesti acel moment.
pentru. a vedea ca nu esti singura fata care are astfel de probleme, am sa-ti scriu o intrebare care sa adresat psihologului revistei din revista pe care am mentionat-o mai devreme, deoarece eu cred ca neincrederea provine de la timiditatehee hee

"ce sa fac pentru a depasi starea de timiditate?"
rasp psihologului:'"t. ca timiditatea se manifesta atat la nivel fiziologic ( rectii de roseata sau paloare, respiratie intretaiata etc), cognitiv ( CONVINGEREA K NU VEI REUSI SAU K NU ESTI APRECIAT. TEAMA DE CE VOR GANDI CEILALTI), afectiv ( stari afective generatoare de depresie, izolare, neincrederea in sine), comportamental ( ezitare continua, lipsa de indrazneala si curaj de a actiona, sau din ciontra agresivitate si aroganta in anumite momente) este importana interventia la toate aceste niveluri. de exemplu, la nivel fiziologik e importanta destinderea relaxarea, zambetul (zambetul interior este foarte imoprtant), la nivel cognitiv-evitarea compararii cu ceilalti sau a centrarii excesive pe propria persoana (analizarea fiecarui gest, a fiecarei vorbe), evitarea tipului de gandire " ce vor spune ceilalti ". e importanta exersarea unui tip de gandire pozitiv, considerand esecurile ca momente intamplatoare, razand chiar de unele greseli si luand totul asa cum e. l nivel comportamental incepe sa realizezi lucrurile pe care alta data le evitai -ati spune punctul de vedere, a face o cerere, un compliment, a aborda pe cineva etc. De asemenea cultiva-ti starea de dinamism implicandu-te in activitati, cursuri intalniri si nu uita sa te recompensezi pentru. fiecare progres inregistrat. in tot acest demers atitudinea este foarte importanta: gandeste-te, comportate, vorbeste, simtete ca si cum esti deja o persoana plina de incredere. fiind ceea ce iti doresti sa fii, vei chiar deveni ceea ce iti doresti. atitudinea creeaza aptitudinea. SUCCES!

fundita?batting eyelashes

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pai fizic de ce sa te schimbi?thinking Psihic e mai problematic; pentru ca nu iti stii calitatile si tinzi sa iti exagerezi cu mult defectele.Incearca sa iti formezi un grup de prieteni cu care sa iesi constant.Iti vor asigura un tonus bun si iti vor insufla pofta de viatahappy

| narcisa a răspuns:

Incearca sa fii tu insati si incearca sa nu-ti pese de ce spun ceilalti deoarece vor doar sa te enerveze.ar trebui sa comunici mai mult si sa vorbesti cu mama ta sau cu prietena ce te nelinisteste

| 009 a răspuns:

Incearca sa te relaxezi(eu cand st stresata citesc bancuri p netlaughing)sa nu-ti pese de ce spune lumea de tine, si mai ales simtete bine in pielea te happy

| Ronnie21 a răspuns:

Draga mea lixurici, din punct de vedere al unui baiat singurele sfaturi ce ti le pot da si stiu ca te vor si ajuta sunt in primul rand sa incerci sa nu pui atat de mare accent pe aspectul fizic, pentru ca ma gandesc ca tu vrei sa fii bagata in seama pentru ceea ce ai in cap si nu pentru ceea ce ai sub el... dar daca tot tii atat de mult la aspectul tau fizic, demonstreaza-ti in fiecare zi cat de frumoasa si atragatoare esti.

De exemplu cand mergi intr-un club sau intr-un bar, incearca sa nu te gandesti atat de mult cum te vad cei din jurul tau, ci pune accent pe intrebarea:"cum ma vad eu pe mine?" trebuie sa ai incredere in tine. Stii cum se zice: atitudinea e totul!

Ai mai multa incredere in tine in ceea ce priveste aspectul tau fizic, dar nu pune prea mult accent pe acest lucru, pentru ca involuntar ai putea deveni superficiala si sa-ti faci principii gresite. Numa bine

| raulinho0805 a răspuns:

Pai si eu sunt la fel ca u o fire retrasa da mi idul lu u sa vb

| Atat_Clau_1995 a răspuns:

Buna eu ti-as spune sa-ti schimbi mersul, sa iti faci inn fiecare zi o coafura noua, si sa fii tu insasi nu trebuie sa-ti pese de ce zice lumea si eu sunt asa sunt inchisa in mine, timida dar sper sa te ajut cu ceva ......fii tu insasi...:* te pup :* fundita