| IoanaIoana09 a întrebat:

Buna happy Am 17 ani si jumate si sunt foarte complexata la felul cum arat straight face Sunt foarte mica de inaltime ( am 1, 57) sunt foarte slaba, numai piele si os ( 40 de kg ) si sunt foarte urata oh go on am nasul mare,cura mare si buze subtiri,am cearcane de parca sunt drogata, sunt foarte alba la fata parca sunt moartea si mai sunt si bruneta straight face Nu am forme, nu am nimic. Nu ma simt bine in pielea mea si asta ma afecteaza cel mai tare, pe plan social mai ales. Desteapta nu pot sa spun ca sunt, n-am note foarte mari, plang din orice, sunt foarte emotiva, nu pot sa le dau replici la toata lumea si toti fac ce vor din mine. In generala am fost umilita si batjocorita si am m-am simtit ca ultimul om de pe Pamant. Am 2-3 prietene care acelea sunt mai mici decat mine la ani si au iubit ( eu n-am avut niciodata ), sunt foarte frumoase, inalte, lumea le apreciaza. Nimanui nu i-a placut de mine si cand ies pe strada baietii se vor uita la prietenele mele care par mai mari nu la una ca mine care arata de 12 ani oh go on Sa fim seriosi, ce baiat intoarce capul dupa sufletul unei fete? Mi-as fi dorit sa fiu alta persoana,sa fiu mai frumoasa,mai inalta, sa arat mai bine, nu vreau sa fiu perfecta dar totusi parca sunt un mostru si ma va afecta asta intodeauna. Nu pot sa atrag cu nimic, mi-e rusine sa ies si pe strada parca toata lumea rade de mine la felul cum arat. de ce n-am putut sa fiu si eu frumoasa? De ce? sad sad sad

16 răspunsuri:
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Ok...
Deci, sa incepem.
Draga mea, daca conteaza, sunt extraordinar de multi tipi care se topesc dupa fetele mici de inaltime. (eu si multi altii)
Cearcanele, nu e posibil sa se datoreze oboselii?
Nu conteaza ca ai nasul putin mai mare, daca ai gura mai mare sau buzele subtiri, nimeni nu e perfect si majoritatea au defecte de genu.
Unde e problema daca esti bruneta?
Ai idee cati tipi adora brunetele?
Tenul -te poti bronza, si priveste partea buna, aduci a Alba ca zapada.
thumbs up
"Desteapta nu pot sa spun ca sunt, n-am note foarte mari, plang din orice, sunt foarte emotiva, nu pot sa le dau replici la toata lumea si toti fac ce vor din mine"-poti sa inveti mai mult, poti sa incepi sa ai incredere in tine (asta e principala ta problema), poti sa nu mai lasi atata de la tine. Poti sa faci multe...
Uite, sunt un tip lipsit de incredere in sine, plin de complexe de inferioritate si cu o atractie destul de puternica pentru moarte. Am ajuns asa gandind fix la fel ca tine. De ce ti-am spus asta?
Pentru ca existe un punct, in care daca ajungi...o sa intrii in colaps...eu sunt deja in el si nu e placut.
Nu o spun sa te sperii, sa te ingrijorez (oricine vrea sa ma contrazica cu privire la colaps e liber sa intervina), dar trebuie sa incepi sa iti schimbi perceptia in legatura cu propria persoana.
Problema ta, nu e modul in care arati, ci cel in care gandesti. Am prietene (sau macar cunosc fete), care sunt deloc atractive, care nu au nimic deosebit (nici macar "dragute" cu altii nu sunt) si care au iubiti si/sau au avut. Aici e totul tine de incredere si de modul in care te vezi. Poate ar trebui sa te gandesti mai mult la ce calitati ai, nu la defecte.

"In generala am fost umilita si batjocorita si am m-am simtit ca ultimul om de pe Pamant."-am trecut prin fix aceeasi experienta, doar ca eu sunt un tip inalt si in general calm si dragut cu resu. Am patit la fel ca tine, am ajuns sa nu ma simt bine in propria piele. Si mie imi e rusine sa ies pe strada, gandindu-ma la ce vor spune altii despre mine, dar sa iti spun un mic secret: "pe nimeni nu intereseaza ca tu esti micuta de inaltime sau ca nu esti scoasa din revistele pentru barbati". Majoritatea isi vad de propria existenta. Nu neg, sunt si persoane rautacioase sau pe care le **** grija altuia, dar nu ai ce sa le faci.

Uite, imi ascum nesimtirea si o sa iti dau un exemplu care nu e legat de viata mea, e legat de viata unei cunostinte. Si ea, tot mica de inaltime e (Cred ca are aceeasi inaltime ca tine) si astia de la noi din clasa mai fac misto de ea (pe la spate de cele mai multe ori...da, sunt niste lasi, dar asta e alta problema) si chit ca e pe la spate, tot aude si isi da si ea seama, dar ii ignora. Ea, e mandra de modul ei de a fi si se se iubeste asa cum e si chiar ii merge bine.

Daca tu nu te iubesti, cum ai vrea ca restul sa o faca?
Daca tu nu esti constienta de cat esti de minunata, de deosebita, de superba, cum ai vrea sa fie ceilalti?
Draga mea Ioana, nu conteaza ce zic, cred sau fac altii, viata ta e a ta si tu trebuie sa fii prima care o adora, iar restul vor venii pe parcurs. happy
Imi cer scuze, pentru greselile de scriere, exprimare, pentru micile imprecatii!

P.S. Sa iti raspun la intrebare (numai asta nu am facut puppy dog eyes).
Ei bine, nu stiu de ce nu te-ai nascut asa cum doresti, dar sunt sigur ca te-ai nascut frumoasa, precum sunt la fel de sigur, ca esti si acum superba si minunata. happy

| PedoBarbie a răspuns:

Nu mai fi atât de complexată. Nu cred că eşti atât de urâtă şi naşpa pe cât zici. Dacă eşti slabă îngraşă-te, dacă eşti măruntă fă sport că poate mai creşti. Nu toţi au uze groase. Dacă ai cearcăne încearcă să dormi la timp cât trebuie, să nu stai obosiă. Aranjează-te(piaptănă-te mai altfel, ia-ţi o haină mai bună) dacă vrei să pari mai frumoasă. Oricum dacă eşti urâtă că aşa eşti tu, nu ai ce face.

| IoanaIoana09 explică (pentru PedoBarbie):

La mine asta e problema, nu pot sa ma ingras, oricat as manca nu se pune pe mine sad dorm suficient, chiar foarte mult si degeaba.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ioana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Mai...pitica sa stii ca nu esti, adica am vazut actrite porno mai mici ca tine. 40 de kile da, suna cam nasol dar da stii ca natura barbatului este sa fie disperat, deci oricat de stramba ar fi o femeie, intotdeauna o sa se gaseasca un fraier care sa o ia.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Nu-ti fa asa mari probleme, sufletul conteaza mai mult decat infatisarea corpului, taria spirituala si increderea in tine decat aspectul exterior;

| AdiTorrent7 a răspuns:

Cele mai multe probleme ti le faci cred pentru o eventuala relatie si nu pentru prieteni, din moment ce adevaratii prieteni sunt cei ce-ti apreciaza sufletul; happy happy

| AdiTorrent7 a răspuns:

Orice persoana are atat frumusetea interioara pe care si-o poate pastra si la care poate lucra constant, dar, mai are si o oarecare frumusete fizica, care se poate referi la foarte multe aspecte si nu doar la greutate, inaltime, nas, happy happy happy

| AdiTorrent7 a răspuns:

Nu stiu daca esti o persoana credincioasa dar iti spun ca aceasta situatie este de natura sa te faca mai puternica, mai puternica in fata compromisurilor (pentru a nu face compromisuri fata de valorile morale - cele care te pot ajuta sa vezi cele mai pretioase lucruri ale vietii).

| AdiTorrent7 a răspuns:

Vestea buna este ca poti compensa lipsurile care tin de superficialitatea fizicului cu alte valori pe care orice baiat le cauta la o fata: onoare si demnitate care sa emane prin toti porii (este puterea de care orice baiat/barbat are nevoie, este locul sacru al sufletului lui pe care il poate gasi ca refugiu in sufletul iubitei - sunt baiat si stiu foarte bine despre ce vorbesc).

| AdiTorrent7 a răspuns:

Superficialul lipsit de demnitate (pe planul vietii intime in special...) poate dura o perioada dar ulterior apar probleme care tin exact de ceea ce ti-am scris mai inainte: necesitatea,, exclusivitatii" partenerului iubit, exclusivitatea iubirii.
Gelozia care dizolva o relatie apare din cauza unei crize de identitate a barbatului, a locului unic pe care el il doreste in sufletul iubitei lui...

| AdiTorrent7 a răspuns:

Vreau sa-ti spun un secret. Barbatii (nu vorbesc de baietii ce cauta cai verzi pe pereti, care cauta distractii ieftine isi persoane de care sa-si bata joc, sau care nu stiu ce cauta...) nu se indragostesc atat de frumusetea exterioara cat de un caracter puternic, de o persoana PUTERNICA, una care sa stie cand si cum sa-si foloseasca orgoliul (lucrul care provoaca in cea mai mare masura o persoana), o persoana care sa stie ca demnitatea este altceva decat orgoliul si ca aceasta demnitate tine de valorile morale.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Referitor la,, puterea" de care ti-am scris, sa stii ca nimic altceva nu reuseste sa-ti creeze o baza psihica mai solida decat valorile morale si credinta. Pentru aceasta baza, daca vrei dar crezi ca nu ai motive, scrie-mi happy

| Marina92 a răspuns:

Fata sa stii ca nu esti singura in situatia asta. Si eu sunt slaba exact ca tine dar nu ma las descurajata. Vreau sa schimb asta si sa ma ingras. Si daca vrei putem sa facem asta impreuna. happy Contacteaza-ma pe privat. :*

| Pasager66 a răspuns:

Exact asa ma simt si eu.

| Iordache_Adrian_1992 a răspuns:

Contacteazama sa te fac iubita mea