| deea_5245 a întrebat:

Vreau sa merg la ginecologie pentru a-mi prescrie medicul pastile. vreau sa-mi incep viata sexuala. cat costa consultatia? sau cum e?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Costul consultatiei depinde de oras si de medic. E probabil intre 50 si 100 de lei.
Daca esti virgina, nu te va consulta propriu-zis ginecologic, eventual, daca ai vreo problema iti va face o ecografie sau un tuseu rectal.
Dupa ce iti vei incepe viata sexuala, cam la 3 saptamani va trebui sa te duci din nou la ginecolog, de data asta pentru consultatie si test Papanicolaou. Consultatia ginecologica nu e propriu-zis dureroasa, mai mult neplacuta, desi prima data poti simti mici dureri. E bine sa te duci epilata si proaspat spalata cu apa calda si sapun. Inainte cu 48 de ore de consultatie nu ai voie sa intretii relatii sexuale sau sa faci spalaturi cu irigatorul. Trebuie sa stii data ultimei menstruatii.
E bine sa te duci fara ciorapi lungi, eventual vara cu o rochie pe care sa nici nu ti-o dai jos (e mai putin ciudat la inceput asa). Iti vei da jos chilotii si te vei aseza pe o masa ginecologica, intinsa pe spate, cu picioarele mult ridicate si desfacute. Medicul va folosi doua valve metalice (in forma de L) pentru a se uita in vaginul tau si te va consulta cu doua degete introduse in vagin. Recoltarea examenului Papanicolaou se face cu o periuta asemanatoare cu cea de dinti sau cu un tampon de vata de grosimea unui creion (ca un betisor de urechi mai gros). E nedureroasa, poate doar un pic neplacuta. Succes! Ai o atitudine matura si inteligenta.
Doar ca inainte de a-ti incepe viata sexuala fara prezervativ, tu si partenerul trebuie neaparat sa va faceti analize de sange: sifilis, HIV, hepatita B si C. Chiar daca n-ai avut viata sexuala, aceste boli se pot ua de pe seringi, de la stomatolog, de la manichiura, pedichiura, frizerie si vreme de zeci de ani purtatorii sunt sanatosi si totusi contagiosi.

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca faci chestia asta cu recomandare de la medicul de familie nu te costa absolut nimic
dar iti recomand prudenta si prezervativ decat pastile care sunt hormonale sau poate un sterilet (dar atunci igiena interna trebuie sa fie impecabila)

daniela
| daniela a răspuns:

Daca faci chestia asta cu recomandare de la medicul de familie nu te costa absolut nimic
dar iti recomand prudenta si prezervativ decat pastile care sunt hormonale sau poate un sterilet (dar atunci igiena interna trebuie sa fie impecabila)

| yadora a răspuns:

Inainte de toate, esti pregatita sa faci aces pas? Esti sigura ca asta vrei sa faci cu adevarat...sau sa fi in ton cu celelalte ca sa aveti ce povesti?! Consultatia e in functie de fiecare medic ~ 25, 00 - 30, 00 lei... dar fa un control serios, niste analize sa stii cum stai si dupa aceea poti face orice.Repeta analizele din 6 in 6 luni ...sa nu ai surprize.

| Ferenin a răspuns:

. deea si strabunica mea a fost, si bunica, si mama.au fost la medic si au spus; vreau sa-mi incep viata sexuala. dane hapuri. sau buline cum le spuneau pe atunci ca erau mai multe feluri, dar lipseau cu desavarsire.ciudate mai santeti cand tratati un aspect foarte important al vietii atat de superficial.pacat mare pacat.atata frumusete atata tinerete, dar minte deloc si o judecata sanatoasa.

| optimista_5827 a răspuns:

Lasa pastilele, mai bine prezervativul. pastilele nu sunt sanatoase, parerea mea, orice ar zice medicul. pastila e tot pastila sad

| cristina_6456 a răspuns:

Poti merge la cabinet de plening familiar si primesti pastile gratis sau poti si pe bani dacaai preferinte si daca te consulta platesti 50 -60 lei e mult mai eftin ca la ginecolog si la plening mergi si in fiecare luna stai dea pstile si sa te intrebe cum a decurs menstruatia daca ai avut dureri sau probleme si te astea gratis trebuie s aduci copie dp buletin si carnetu d elev cu stampila sau de student sau adeverinta de salar