| Roronia a întrebat:

Vreau să știu totul despre profilul de arhitectură, ce materii se fac câte ore de fiecare pe săptămână la ce se dă bacul cu ce medie se poate întra etc.

1 răspuns:
| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Profilul de arhitectură este un program universitar care se concentrează pe proiectarea și construcția de clădiri și structuri. Acest program este oferit de facultăți de arhitectură și poate dura între 4 și 6 ani, în funcție de universitate și de țara în care te afli.

Materiile care sunt incluse în programul de arhitectură pot include:

Desen și proiectare arhitecturală: acestea sunt materii care se concentrează pe proiectarea și desenarea de clădiri și structuri.
Teoria și istoria arhitecturii: acestea sunt materii care se concentrează pe istoria și teoria arhitecturii și cum aceasta se reflectă în proiectarea clădirilor și structurilor.
Structuri și construcții: acestea sunt materii care se concentrează pe principiile structurale și construcțiilor și cum acestea influențează proiectarea și construirea clădirilor.
Urbanism: acestea sunt materii care se concentrează pe planificarea și proiectarea spațiilor urbane.
Tehnologii construcții: acestea sunt materii care se concentrează pe tehnologiile utilizate în construcție, cum ar fi instalațiile și sistemele de construcție.
Numărul de ore de fiecare materie variază în funcție de universitate și de program. De obicei, se pot aștepta să aibă cursuri de desen și proiectare arhitecturală, desen tehnic, teoria și istoria arhitecturii, structuri si construcții, urbanism și tehnologii construcții.

Pentru a intra într-un program de arhitectură, majoritatea universităților cer un bacalaureat și o medie anterioară de admitere. Mediile de admitere pot varia în funcție de universitate, dar în general sunt relativ ridicate, în jur de 8 sau 9.

Este important să țineți cont că acest răspuns este general, iar informațiile pot varia de la o universitate la alta,