| cryssmelly a întrebat:

Vreau sa va intreb cum invatati voi, adica ce metode folositi pentru a putea invata mai repede, si cum puteti sa va conccentrati? Stiu ca e ciudat dar mie nu-mi prea iese.:d.

3 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

In primul rand cand invat trebuie sa fiu singura si sa fie liniste(fara calculator deschis, etc). Ideile importante le subliniez cu o culoare distincta si cand invat citesc ideile cu voce tare pentru ca retin mai bine daca ma aud.

| lavynika a răspuns:

In primul si in primul rand incerc sa asimilez cat mai multe cunostinte de la orele de curs deoarece invatatul ulterior devine mai simplu.
In al doilea rand invatat din notitele mele scrise cu atentie si integral nu rand pauza lipsa gaura.
In al treilea rand invatat textul pe bucati, de obicei cate 2 3 4 propozitii.
In al patrulea rand invat fara muzica sau televizor.
In al 5 lea rand, datorita programului pe care il am invat dimieata cand creierul meu este odihnit, dar nu ma kulk pana nu citesc o data notitele deoarece imi raman partial in minte daca le citesc ininate de somn.
Ca sa poti invata usor trebuie sa iti gasesti metode cat mai simplu si mai eficiente.Succes:X

| OnlyHope a răspuns:

In primul rand, nu invat mecanic. Iau totul logic, inteleg ce invat.
In al doilea rand, nu recitesc de prea multe ori textul integral ci il iau pe parti. De obicei invat din caiet, iar cand trebuie sa invat din carte fac un rezumat al lectiei.
In al treilea rand, nu dorm mai putin de 8 ore pe noapte si invat dimineata, cand creierul meu e mai odihnit.
P. S.big grinaca de-abia acum te familializezi cu invatul, nu va merge imediat. Creierul tau nu poate face fata unei schimbari radicale. In acest caz, iti recomand niste lecitina sau Memo Plus. Succes!