| deeiuxu_2102 a întrebat:

Vreau si eu niste status pentru mama:X... dau funditaaa:*

Răspuns Câştigător
| ionica56 a răspuns:

"Dumnezeu nu poate fi pretutindeni asa ca a creat mamele.""Exista un singur copil frumos in lume, iar el apartine fiecarei mame."Mama este fiinta aleasa de Dumnezeu pentru a-i fi reprezentanta pe pamant.Mama – cel dintai cuvant, cel mai dulce zambet, cel mai sincer suflet, cel din urma vis. Cea mai dulce voce, cea mai grea durere, cea mai mandra floare, cea mai scumpa carte. Mama – lacrima tarzie, vesnica icoana, inger de-naltare, candela aprinsa! Candela a vietii, care nu se stinge, care lumineaza si pe veci vegheaza! Mama - este cel mai duios cuvant rostit vreodata. Mama imi este cea mai buna prietena.
Dragostea ta fata de mama ta ma gandesc ca este infinita dar ai putea sa ii compuni tu ceva deea, prin fapte si cuvinte in acelasi timp.
Sper ca te-am ajutat:*

1 răspuns:
| dulcykaLy a răspuns:

Daca as fi copil mama mi-ar spune ca totul va fi bine, daca as fi copil mi-as lua jucarie si as uita totul, daca as fi copil o gluma m-ar binedispune, dar nu sunt, azi toate astea ma streseaza, as vrea sa mai fiu macar acum putin copil

Mama draga, ce-as putea
sa-ti urez de ziua ta?
Bucurie, sanatate
Mult noroc si spor in toate
Pace si zile senine
Sa ma poti creste pe mine!"
„Mama m-a crescut in poala
De la leagan, pana la scoala.
Zile-ntregi si nopti de-a randul,
Mi-a vegheat somnul si gandul.
M-a invatat sa ganguresc
Sa zic mama, sa zambesc,
Apoi m-a-nvatat prin casa
Primii pasi pana la masa.
Mama buna! Mama draga!
Te-oi iubi… o viata intreaga!
Pentru ca tu m-ai nascut,
Pentru ca tu m-ai crescut."
"Am vrut sa-ti culeg o floare,
Un mic ghiocel frumos,
Dar pana la urma moare
Si cui e de folos?
E ziua ta, mamico,
In dar ti-am adus inima
Si crede-ma, mamico,
Un dar mai frumos nu se putea.
Am vrut sa-ti culeg stelute,
Sa-ti fac un frumos colier,
Dar cine nu stie oare
Ca in zori stelutele pier?
Am vrut sa-ti culeg o raza
De soare, sa-ti prind in par,
Dar tu stralucesti mai tare
De dragoste si dor!"
„Stele sunt pe cer o mie
Printre ele una,
Stele cat de multe fie
MAMA mea e doar una!