| zuzatha a întrebat:

Vreau si eu niste statusuri de dragoste dragute...:X:*

Răspuns Câştigător
| Rukimika1290 a răspuns:

Cele mai frumoase versuri de dragoste sunt cele scrise din suflet.Victoria Gorceac(eutongue)
Aud vibrand vocea ta in toate zgomotele lumii. – Paul Eluard
Dragostea e asemeni febrei; nu le putem stapani pe nici una si nici nu putem limita durata sau intensitatea lor. – La Rochefocauld
Dragostea eterna dureaza 3 luni. – Necunoscut
Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Dragostea arata omului cum ar trebui sa fie. – A. P. Cehov
Iubirea! Este aripa daruita de Dumnezeu sufletului pentru a urca la el. – Michelangelo Buonarotti
Iubirea este arhitectul universului. – Hesiod
Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. – F. M. Dostoievski
Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu…. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva. – Rainer Maria Rilke
Iubirea nu inseamna placere. – Confucius

Toate neputintele se reduc la una: aceea de a iubi, aceea de a evada din propria tristete. – Emil Cioran
Iubirea este cea mai inalta fericire la care poate ajunge omul, caci numai prin ea cunoaste ca el e mai mult decat el insusi, ca e una cu totul. – Rabindranath Tagore
A iubi nu inseamna a ne privi unul pe celalalt, ci a privi amandoi in aceeasi directie. – Antoine de Saint-Exupery
Iubirea inseamna a fi doi si a nu fi decat unul. Un barbat si o femeie ce se topesc intr-un inger. – Victor Hugo
Vrei sa fii iubit, iubeste! – Seneca
Iubirea este singura datorie pe care o cunosc. – Albert Camus
Intamplator, oricine poate iubi. – F. M. Dostoievski
Eu m-am nascut ca sa iubesc. – Sofocle
Iubeste putin cel ce poate spune prin cuvinte cat iubeste. – Dante Aligheri
Cauta iubirea cu inima, nu cu capul. – Mark Twain
Dragostea este tot ceea ce avem, este singura modalitate in care ne putem ajuta unul pe celalalt. – Euripide
Viata fara dragoste este o umbra a lucrurilor care ar putea fi. – Necunoscut
Dragostea e ca focul, daca n-o intretii, se stinge. – M. I. Lermontov
O dragoste apusa e ca un vulcan, niciodata nu poti zice ca a trecut pericolul de a izbucni din nou. – Octavian Goga
In definitiv, ce e dragostea decat o taina pe care o ascund indragostitii si o poarta in umbra, de frica luminii? Pasiunile fug de lumina – lumina le omoara. Indata ce taina se da pe fata, dragostea vestejeste, isi pierde fragezimea, vraja, devine ceva obisnuit, de toate zilele. – Mihail Drumes
Nutrea pentru ea o dragoste supusa, un sentiment aproape dumnezeiesc, pe care-l manifesta uitandu-se la dansa ca un caine credincios. – Emile Zola.
Indragiti dragostea. Ea face e femeie si pe barbat intregi. – Michel ZevacoDragostea e ca randunelele, poarta noroc casei unde se aciueaza. – Emile Zola
Dragostea e un stapan atat de placut de indurat. – Michel Zeaco
Dragoste se cheama atunci cand viata ta se contopeste firesc cu cea a persoanei iubite, cand sufletul tau se impleteste strans cu al celuilalt? – Michel Zevaco
Spuneti-mi despre dansa tot raul din lume, de vreti sa-nnebunesc, ce-i hetera, ca-i monstru, ca-i satan… o iubesc. – Mihai Eminescu
Trebuie sa cautam dragostea acolo unde suntem, chiar daca asta ne-ar costa ceasuri, zile,s aptamani de deceptii si tristetii. Caci in clipa in care pornim in cautarea iubirii, si ea porneste in intampinarea noastra. Si ne salveaza. – Paulo Coelho
Dragostea nu pune multe intrebari, deoarece, daca incepem sa gandim, incepe sa ne fie frica. E o frica inexplicabila, nu poate fi exprimata prin cuvinte. De aceea nu intrebi, faci. – Paulo Coelho
Te iubesc mult, cum n-am mai iubit niciodata, si tocmai de aceea plec, pentru ca, daca as ramane, visul s-ar transforma in realitate, in dorinta de a poseda, de a dori ca viata lui sa fie a mea. In fine, toate lucrurile care transforma dragostea in sclavie. E bine sa avem grija de ceea ce luam cu noi din viata. – Paulo Coelho
Nu mai trage cu ochiul, imi vei sageta inima. – Ionut Caragea
Am inceput cu-nceputul si am sfarsit in cuprinsul imbratisarilor tale. – Ionut Caragea
Cu timpul, aurul se schimba-n tinichea si dragostea ti se va parea lichea. – Ionut Caragea
Am renuntat la marginitul Eu, nemarginindu-ma-n tine. – Ionut Caragea
Uneori, dragostea te loveste ca un bumerang in moalele capului. – Ionut Caragea
Dragostea nu are nevoie de cuvinte, insa cuvintele au intotdeauna nevoi de dragoste. – Ionut Caragea
Daca as putea sa te ascund in palma sau intr-un buzunar la piept, n-as mai ramane niciodata corigent la capitolul dragoste. – Ionut Caragea
Dragostea este o intersectie cu sens giratoriu. Te-nvarti in jurul aceleiasi inimi pana ramai fara lacrimi. – Ionut Caragea
Dragostea este o fiara care sta toata viata la panda si te ucide atunci cand iubesti cel mai tare. – Ionut Caragea
Vom face dragoste in rime imbratisate, incrucisate, pana cand toate noptile vor fi albe. – Ionut Caragea
Dragostea: nebunie temporara ce poate fi vindecataprin casatorie. – Ambroise Bierce
Dragostea este poezia simturilor. – Honore de Balzac
Freamatul dragostei este benefic, dar sa nu fi framantat e si mai rau. – William Shakespeare
In toate povestile de dragoste exista intotdeauna ceva care ne apropie de eternitate si de esenta vietii, pentru ca povestile de dragoste contin toate tainele lumii. – Paulo Coelho
Dragostea poate fi o experienta mai inspaimantatoare decat aceea de a te afla fata in fata cu un arcas care tinteste inspre inima ta. – Paulo Coelho
Dragostea nu pune multe intrebari deoarece, daca incepem sa ne gandim, incepe sa ne fie frica, e o frica inexplicabila, nu poate fi exprimata prin cvinte, de aceea nu intrebi, ci faci. – Paulo Coelho
Un dram foarte mic de speranta este suficient pentru a cauza reaparitia dragostei. – Stendhal
Suntem doi si singuri, si-n loc de inima ne bate luna. – Nichita Stanescu
Dragostea care nu sfarseste la ofiterul starii civile are vicii de forma. – Liviu Rebreanu
O pereche de indragostiti traverseaza parcul, tinandu-se de mana, mai tarziu vor trece din nou pe aici, dar vor avea o alta expresie in ochi si un alt inteles in stransoarea mainilor lor, acum puritatea zorilor este in ei. – Jerome K. Jerome
Daca o iubesti, fa totul! (Nichita Stanescu)

Dragostea inseamna sa fii doi si sa nu fii decat unul. (Victor Hugo)

Nu poti cuceri toate femeile din lume! Dar merita sa incerci! (Napoleon Bonaparte)

"De ce nu-ti iei o fata cu totul noua ?" "Nici o fata! Aduc mai mult necaz decat merita! Alea pe care le vrei nu le poti avea, iar cele pe care le poti avea nu le vrei." (Jerome K. Jerome)

Cand un barbat iubeste o femeie, iar aceasta nu se poate hotari daca il iubeste sau nu, numim aceasta complicatie comedie. Acolo unde femeia este prinsa serios, rezultatul este in general tragedie. (Jerome K. Jerome)

Toti iubim cum n-a mai iubit nimeni inainte! Nu stiu insa cum o sa se descurce stranepotii nostri, probabil ca o sa iubeasca stand in cap, daca o sa se incapataneze sa nu adopte nici una din metodele anterioare! (Jerome K. Jerome)

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila. (Jerome K. Jerome)

"Barbatii la care ne gandim, explica domnisoara R., se pot imparti in doua clase: barbati care ar trebui sa ne placa, dar nu ne plac, si barbati care nu au nici un motiv sa ne placa, dar ne plac." (Jerome K. Jerome)

El statea in picioare, intre ele. O astfel de situatie amuza lumea de foarte multi ani. Acesta va ramane intotdeauna succesul comic al Vietii: barbatul intre doua femei. (Jerome K. Jerome)

Barbatii nu pacatuiesc cu femei cuminti. (Jerome K. Jerome)

O pereche de indragostiti traverseaza parcul, tinandu-se de mana. Mai tarziu vor trece din nou pe aici, dar vor avea o alta expresie in ochi si un alt inteles in stransoarea mainilor lor. Acum puritatea zorilor este in ei. (Jerome K. Jerome)

Asa-i cand se face curte in toata lumea. Si la batrani si la tineri, din cate mi-am dat eu seama. Barbatu’i numai ochi, iar femeia numai urechi. Se pare ca nu le ramane loc si pentru bun simt. (Jerome K. Jerome)
S-ar parea ca in iubire fiecare se cauta pe sine insusi, dar de sex contrar; de aceea in iubire vei cauta vesnic fara sa gasesti. (Lucian Blaga)

In iubire nimeni nu-si tine cuvantul! (Lucian Blaga)

Lasa-ma singur: as vrea sa ma gandesc la tine! (Grigore Moisil)

Cand imbatranesti nu mai ai inima, ai cord. (Grigore Moisil)

Nimeni n-a iubit cum am iubit eu. Nimeni n-a suferit cum am suferit eu. Toti spunem asa. Si toti avem dreptate. (Alexandru Macedonski)

Vrei sa fii fericit ? Daca esti pregatit sa suferi, iubeste! (Florian Pittis)

Daca stai sa judeci oamenii, nu mai ai timp sa-i iubesti. (Maica Tereza)

Orice poate fi distrus in lumea asta in afara de dragostea adevarata. (Euripide)

Dragostea este ceva dulce, ceva amar. (Euripide)

Scopul scuza mijloacele numai in razboi si in dragoste.

Fiecare iubire are un balcon ca Romeo si Julieta, pe care mai tarziu se intind rufe.

Astazi barbatii nu-si mai pot sacrifica sacrifica sotia, zidind-o in zid, desi multi ar fi dispusi sa o faca.

3 răspunsuri:
| SweetGirlly a răspuns:

! Iubeste BAIATU care iti spune ca esti ''frumosasa'' si nu ''sexy''. Iubeste baiatul care te suna inapoi, atunci cand tu i-ai inchis telefonul in nas. Care sta treaz doar ca sa te priveasca dormind. Care te saruta pe frunte. Care vrea sa te arate lumii chiar daca nu esti aranjata. Caruia ii este indiferent daca pe parcursul anilor te-ai ingrasat sau ai slabit. Care in prezenta prietenilor te ia de mana. Care iti spune mereu ce insemni pentru el si cat de norocos e sa te aiba. Iubeste-l pe el, deoarece el te iubeste si probabil k te va iubi mereu.
il ador sper cati place!
Era odata o fata oarba. Si s-a izolat de toti si toate... nu vroia sa stea cu ea decat prietenul ei. Tot ce-mi doresc mai mult e sa pot vedea lumea din jurul meu, spunea ea. -Vrei sa te casatoresti cu mine? i-a propus intr-o zi baiatul. -Nu ma voi casatori daca nu pot vedea.La ceva timp, pentru fata a aparut o pereche de ochi donati. A putut vedea si in momentul cand s-a uitat la prietenul ei a vazut ca si el este orb. -"Nu ma pot casatori cu un orb". a spus fata si s-a intors sa plece. Inainte sa dispara sunetul pasilor ei, baiatul i-a soptit : "sa ai grija de ochii mei te rog"
asta m-a lovit la inima!
daca m-ar intreba cineva ce as alege intre viata si tine, as alege viata, iar tu ai pleca suparata nestiind ca viata mea esti tu
super nice!

| Wonderlust a răspuns:

Cand iubesti, inveti ca nu exista limite.
Cea mai mare greşeală este să pleci de lângă persoana care a stat şi a aşteptat pentru tine.
Nimeni nu are dreptul să îţi ia fericirea dacă nu are de gând să o împartă şi pe a lui cu tine
Când nu îţi aminteşti de ce ai fost rănit. atunci te poţi numi vindecat!
Sper ca ti'am fost de folos happy

| Roxanna98 a răspuns:

Fie ca am plans sau ca am zambit, mereu am fost de nedespartit. :XDatoritaaa eiii:X:X::X