| Ionelaginuldeea234 a întrebat:

Vreau și eu o invitație pentru educatoare, la cursul festiv si banchetul de absolvire a clasei a 8 a...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Vreau"?

Asta este o rugaminte, o dorinta sau o forma lipsita de bun simt, cand ceri cuiva ceva?

| Ionelaginuldeea234 explică (pentru Violleta2022):

Aici trebuie sa ma adresez cu pronume de politețe? Nu ajung să mă rog de cineva, aveam nevoie de inspirație. În concluzie dacă nu ai un răspuns, mergi mai departe.Sa fim serioase nu-i de parcă am cerut ceva de mâncare, e pe o platforma online....Mulțumesc de răspuns din punctul meu de vedere inutil?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionelaginuldeea234):

Bunul simt se cunoaste!
Cand vrei ceva niciodata nu spui "vreau", ca nu capeti nimic, fiind o forma urata, indolenta, nepoliticoasa, de a cere ceva si sansele sa primesti sunt mici sau deloc.
Cand ai bun simt si folosesti o forma politicoasa de a cere ceva, omului ii face placere sa ofere.

Hai sa vedem cati te baga in seama si-ti ofera ce VREI tu!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Ionelaginuldeea234):

Violetta a vrut sa spuna de cuvintele magice,, te rog'' si,, multumesc''! tine de bunul simt.
E plin netul modele de genul asta, trebuie sa taxtezi ce intereseaza.
https://www.google.com/......ps?/search