| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu personajele de la :,, Marile Sperante" si,, Morcoveata" + un mik rezumat(n-am timp sa kitesc)

Dau funditawinking :*:X

Răspuns Câştigător
| EmyliaSustineCampaniaTPUrevive a răspuns:

Pai din "Marile sperante" iti pot spune personajele pentru ca am citit cartea.
In carte este vorba despre un baietel Pip care locuieste cu sora si cumnatul lui Joe.Pip intalneste un evadat caruia ii duce mereu de mancare pentru a nu muri de foame..Acesta este angajat de catre doamna Havisham, o batrana ce traia intr-un cadru ciudata sa o supravegheze pe fica sa Estella. Dupa cativa ani in compania doamne Havisham si a Estellei el isi petrece o parte din viata fiind ucenic la fieraria lui Joe pentru a invata meseria de fierar. Dupa un timp apare un avocat Jaggers care il instiinteaza ca este mostenitorul unei mari averi, binefacator care se dovedeste a fi doamna Havisham.Acesta pleaca la Londra pentru a deveni gentleman(aceasta era o dorinta veche de`a lui).El incepe sa frecventee aceleas cercuri de persoane ca si Estella si influentat de prietenul sau Herbert isi ia numele de Hendel.viata pe care o duce il Londra il face de nerecunoscut pentru Joe cand acesta vine sa il viziteze.Pip face cunostinta cu binefacatorul sau acesta fiind evadatul pe car eil ajutase cu mult timp in urma.pip afla ca Estella nu este fata doamne Havisham ci a evadatului iar mama ei este o servitoare in slujba avocatului Jaggers. Abel Magwith(evadatul)ajunge in inchisoare pentru toata viata acuzat de niste escrocherii de catre Compeyson. Abel moare, la fel si Compeyson iar Pip este indragostit de Estella.Moare si sora lui Pip iar cartea se termina cand Pip si Estella se despart.
Sper ca ai inteles ceva:*

| HubaBuba27 a răspuns (pentru EmyliaSustineCampaniaTPUrevive):

Hei Emilia, binefacatorul care se dovedeste a fi Abel, nu doamna Havisham.

| Lfe_Andreea_1999 a răspuns (pentru HubaBuba27):

Sigur?

3 răspunsuri:
| Lfe_Andreea_1999 a răspuns:

sad foarte trist..invata sa scrii.zic