| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu putin ajutor va roghappydeci am urmatoarea problema:
Realizati un algoritm pentru determinare perimetrului si ariei unui triunghi caruia i sunt cunoscute lungimile laturile.
Perimetrul l-am facut, dar aria?
ma gandesc sa fac cu heron. m rog complicat
intrebarea mea cum sa scriu radicalul...adica ce operator sa folosescstraight face ca nu stiu.trebuie scris sub forma de schema logica.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Deci aici nu se fac teme!
Citește regulamentul, http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.

| AuDreY a răspuns:

Hmm la aria triunghiului bagi formula clasica H*L/2 si trebuie sa faci un alt algoritm care sa calculeze inaltimea

| RegalusDekaron a răspuns:

Bun dar pentru asta o sa am nevoie de teorema lui pitagora... deci cum scriu radicalul?