| Mariya5 a întrebat:

am nevoie de un calculator al ariei si perimetrului unui triunghi care sa ruleze pe browser. Cerinta este urmatoarea:
Creați următoarele funcții javascript cu executare HTML:
O funcție pentru un triunghi care primește trei argumente(parametri) reprezentând lungimile laturilor și calculează perimetrul acelui triunghi.
O funcție pentru un triunghi care primește trei parametri reprezentând lungimile laturilor și calculează aria acelui triunghi (se va utiliza formula lui Heron.
Acesta este un exemplu pentru aria cercului:

Aria cercului

function CalculateArea(){
var radius =document.form1.txtRadius.value;
document.write("Aria cercului este" + (radius * radius * Math.PI) + "");
document. write("Circumferinta cercului este " + (2 * radius * Math.PI) + "");
}

Introduceti raza cercului:

4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu stiu sintaxa in java dar o functie care primeste ca parametrii 3 numere si cere perimenterul e cred ca primul lucru pe care il inveti.

float perimetru(float a, float b, float c){
return a+b+c
}

cu formula lu heron e mai complicat. trebuie sa calculezi semiperimetru care e fix s = a+b+c / 2 si dupa return sqrt(s*(s-a)*(s-b)*(s-c))

| DrGoogle a răspuns:

Chiar sunt curios cine o sa iti raspunda la intrebarea asta laughing