| andready a întrebat:

Vreau si eu sa stiu teorema 3 reciproca la paralelogram si demonstratie. fundaaaaaaaaaaaa si vot.

1 răspuns:
| TheBoxer a răspuns:

Vroiai sa zici teorema celor trei perbendiculare? daca da uite aici:
abcd=paralelogram
fie ma perpendicular pe (abc)
Demsaditi dau ex decat intr-un triunghi acelaa find triunghiul mac) ma perpendicular pe planul abc
ac perbendicular pe dreapta bc
ac si bc sunt incluse in planul abc
de la toate rezulta cu teorema celor 3 perpendicular ca mc perbendicular pe bc
apoi zici ma perpendicular pe planul abc si ac inclus in abc
apoi
triunghi mac =dr
m(a unghi)=90grade
=>tp(teorema lui pitagora)Ma la a 2a + ac la a 2 a = mc la 2
si calculezi laturilefolosindute de dimenisunile lat date in problema :S