| isaperlina a întrebat:

Acum o saptamana a murit tatal meu, parintii mei erau deja divortati mama reluindu-si numele de d-soara, suntem 3 frati, intrebarea noastra este ce trebuie sa facem? mama vrea sa vanda casa si asta ar insemna sa ramanem pe drumuri, in decurs de 6 luni trebuie sa facem succesiune? noi vrem sa pastram casa, jumatate din casa este construita de mine dar nu este intabulata, mama poate sa vanda fara acordul nostru? va rog sa ne raspunde-ti, ar fi un mare ajutor din partea d-voastra, va multumim

Răspuns Câştigător
| amadeuss a răspuns:

Soliciti in instanta sa se constate deschisa succesiunea tatalui tau, sa se constate calitatea si cotele mostenitorilor acestuia si sa se constate dreptul de proprietate asupra constructiilor edificate de tine, constructii care, evident nu vor intra in masa partajabila. Odata ce ai introdus actiunea, notezi litigiul la cartea funciara si mama nu mai poate vinde. tel. 0724/262608

3 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

In principiu, voi sunteti mostenitorii directi ( copiii), dar daca casa era pe numele mamei, atunci are dreptul de a o vinde.
Daca locuinta este atat pe numele mamei cat si pe al tatei, va trebui sa va ceara acordul pentru ca partea tatalui va revine voua.
Cere ajutorul unui avocat.
Condoleante!

| cristiana101 a răspuns:

Ar trebui sa fie si acordul vostru`. daca tu ai construit din ea`. si daca numai aveti casa pe voi va ia` protectia copilului`.

| amadeuss a răspuns:

Trebuie sa deschizi succesiunea de pe urma tatalui tau si totodata sa soliciti instantei sa se constate dreptul tau de proprietate asupra constructiei pe care ai edificat-o pe bani proprii, iar mai apoi sa fie scoasa din masa bunurilor partajabile. Apoi notezi litigiul la cartea funciara pentru ca mama ta sa nu poata vinde. o724-2626o8