| AnonymousCadrar a întrebat:

Ar trebui ca statul sa nu mai induca oamenii in eroare cu mizeria aia de tichet (bonuri de masa). Atata timp cat patronatul nu este obligat sa acorde si atunci cand acorda acest tichet nu este obligat sa acorde o valoare minima impusa prin lege, nu vad de ce mai apar asemenea stiri ca tichetul o sa creasca la 30 de lei la 40 de lei s-a.m.d, pentru cine creste si unde creste? Asta este dilema.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu induce pe nimeni în eroare. Tichetele de masa sunt niste avantaje pe care le poate primi angajatul de la patron. Daca tu nu înțelegi cum funcționează nu e vina statului. Statul doar limitează valoare maximă pentru că nu sunt impozate și să nu de-a mana libera angajatorului sa plătească angajații doar in tichete de masa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te-a batut cand erai mic unul de-a ajuns patron acum, sau ce ai?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Patronatul nu e obligat, pentru ca bonurile alea se dau atunci cand firma are de unde. Si in alta ordine de idei, exista o valoare minima impusa de lege... atunci cand se acorda.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Cica sa vad ce a raspuns acolo si ma blocheaza inainte sa apuc sa vad ceva. Destept baiet. happy
Da, dar uite ca sunt o gramada ca el si voteaza cu haur sa faca Rrromania great again. :X

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A trimis un link către un răspuns de-al meu în care i-am spus că un avocat român n-are cum să câștige 10.000 de euro pe lună. M-a blocat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cum sa nu aiba cum sa cistige 10k ma rog? Chiar imi povestea un prieten ca lucrase la un dosar cu un alt avocat. El are vreo 2k salariu si aia e, iar ala la acelasi dosar a incasat vreo 20.000 comision pentru ca au cistigat cazul. La noi poti cistiga sume destul de mari ca orice. Era un caz acum citiva ani in presa cu o secretara de nu stiu unde care avea naibii vreo 100.000 EUR salariu. Nu, nu era la stat. Oricum, deviez subiectul.

| anonim3248 a răspuns:

La un magazin alimentar se dau bonuri de masă lunar.