| Xaya a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa ma angajez. Am exclus locurile de munca in cluburi, cafenele, restaurante etc... Gen sa lucrez intr-un petshop, ca reprezentant sau promoter... Nu prea stiu, nu am deloc experienta dar vreau sa castig niste bani. Un site cu oferte pentru varsta mea ar fi folositor si poate niste informatii daca ati mai lucrat asa?

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Codul muncii:

(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.
---------------------------------
deci legal, poți!
Bate la ușile angajatorilor și vezi dacă te primesc. Aici va fi mai greu (zic eu). Site-uri:
http://adevarul.ro/......index.html

http://ro.jobrapido.com/? w=tineri&r=auto&utm_source=adwords&utm_medium=cpc&utm_campaign=ADWORDS_RO_JOB_SEARCH&utm_agid=5922390011&utm_kwid=3362436406