| ElenaElii a întrebat:

Am de desenat o baie adica baia mea.
Lungimea este de 4 si Lățimea de 3, Înălțimea de 4 M.
Cum calculez necesarul de gresie si faianța? Daca imi puteți spune va rog cum sa fac

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Cu perimetrul, simpluhee hee
Amu, dacă nu știi să calculezi aria și perimetrul, asta e.

| zilog a răspuns:

Daca imi dai 100 euro iti calculez eu
daca nu iti psun cum se calculeaza
FACI ARIA TUTUROR SUPRAFETELOR SI LE ADUNI INTRE ELE SI ITI DA NR metri patrati
din care scazi aria suprafetelor pe care nu doresti sa pui gresie

adica un perete are sa zicem 3m x 4m= 12m + alt perete are tot la fel 12 m

pana aici ai 24 m
celalalt perte sa zicem ca ese egal
ai facut 48 m

acum geamul are 2m
inseamna ca ai mai ramas cu 46m
cada are 2m
ai mai ramas cu 44m

am uitat sa adaug pardoseala
plus 12 m
adica 56m

cam asa as vedea in mare daca ai vrea sa pui gresie peste tot

dar tu mai ai si o usa si iar mai scazi 2 m

cu estimare daca vrei sa pui pana la tavan pe toti peretii iti trebuie 50 m

asta este suprafata in metri patrati a intregii bai exclusand tavanul pentru ca pe tavan cred ca nu pui

pe scurt tu trebuie sa faci aria tuturor suprafetelor si sa o aduni

Ai aici formulelel pot calcularea ariei
https://www.calculat.org/ro/arie-perimetru/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-lungimea=4, l-latimea=3, h-inaltimea=4 (metri)
Aria la podea (unde vei pune gresie) va fi A=4×3=12m² deci ai nevoie de 12 m² de gresie.
Aria la peretii pe care vei pune faianta va fi:
A=4×4×2+4×3×2=32+24=56m² de faianta