| gege12321v a întrebat:

Bună, urmează sa cumpăr un apartament prin prima casa și am vorbit cu proprietarul sa mergem la notar sa semneze ca i-am dat lui avansul de 5% din valoarea apartamentului, pentru a nu-l mai da la banca. Adică doar semnează ca i-am dat avansul fără sa îl dau. Întrebarea este, eu ar trebui sa ii dau suma de bani în fata notarului? Mi-a zis cineva ca asa trebuie.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Ba da, exista. Pune-ti mintea la contributie, si vei intelege de ce, si cum se face asta.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un vanzator nu va semna vreun act ca a primit avans cand nu a primit, mai ales in fata notarului unde trebuie sa ai banii ca el sa-ti smeneze chitanta.

Ce vrei tu este ilegal si anormal si daca nu ii dai banii la notar, risti sa cada dealul cu vanzatorul, dovedind ca esti un client neserios.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum vin si te intreb pe tine: tu ai semna vreun act in care spui ca ai primit 10.000 de euro, cand in realitate nu ai primit nimic?
Asa ceva pare ca este smecherie si inselatorie pe fata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adică doar semnează că îi dai bani și nu ii dai? Nu exista așa ceva.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Știi că de anul asta se plătești impozit pentru vânzarea unei locuințe? Ce proprietar e tâmpit sa ia bani fictivi pe care să plătească impozit?

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

La 50.000euro, 15% inseamna 7500 euro, iar impozitul (daca ai ap de mai mult de 3 ani) e 1%, adica 75 de euro. Daca il ai de mai putin timp, e 3%, adica 215 euro. Cine e tampit sa nu-si vanda ap de 50.000 pentru 100-200 euro?! E ca si cand ai negocia 100-200 euro, adica fix pix. In plus, ii poate da cumparatorul direct prop si gata, s-a rezolvat.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Ba da, exista. Pune-ti mintea la contributie, si vei intelege de ce, si cum se face asta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai si ce afarcere e asta? Banca oricum o sa-ti ceara acei 5% avans pentru ea, nu pentru proprietar. Mie imi pare ceva suspect la mijloc. Sau poate ma insel eu, cine stie. Eu zic sa te mai interesezi.

| Holiday a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Banca nu cere nimic "pentru ea" din pretul apartamentului. Cei minim 5% (in cazul Noua Casa) ii incaseaza proprietarul ca avans din pretul apartamentului.

| anonim3248 a răspuns:

Ai făcut precontract și nu trebuie să arăți notarului că ai dat banii.

| gege12321v explică (pentru anonim3248):

Mulțumesc de răspuns. Sunteți cam singurul om care a înțeles.

| anonim3248 a răspuns (pentru gege12321v):

La precontract nu trebuie să justifici nici 20.000 de euro că i-ai primit.

| Holiday a răspuns (pentru anonim3248):

"La precontract NU trebuie să justifici nici 20.000 de euro că i-ai primit."

De fapt, nu poti incasa numerar, ca persoana fizica, decat maxim 45.000 lei (sau echivalentul in alta valuta). Ce depaseste trebuie sa fie facut prin transfer bancar, sau depunere in cont, deci banii trebuie sa existe in realitate.

| anonim3248 a răspuns:

Dacă nu ți se aprobă creditul pierzi suma plătită la precontract.

| Holiday a răspuns (pentru anonim3248):

"Dacă NU ți se aprobă creditul - pierzi suma plătită la PRECONTRACT."

De fapt pierzi avansul (sau o parte din el, dupa caz) doar daca te razgandesti, si nu mai vrei sa cumperi. Daca vanzarea nu se realizeaza din motive, care nu tin de tine (ap. nu trece de evaluare, banca nu-ti se acorda creditul din motive ce nu ti se pot imputa, etc), se restituie avansul, adica se revine la starea initiala.
Oricum, discutia nu are legatura cu subiectul intrebarii.

| niiiiy a răspuns:

Buna! Nu, nu trebuie sa dai suma de bani in fata notarului. Daca v-ati inteles sa semnati doar pentru a atesta ca ai dat avansul, atunci veti semna acordul la notar si poti plati avansul in alta zi, in functie de termenii conveniti. Nu e nevoie sa platesti in acel moment.

| gege12321v explică:

Bai oameni buni, dacă nu știți cu ce se mănâncă mai bine tăceți. Eu am pus o întrebare dacă bani se dau de fata cu notarul nu alte chestii. Și tot ce fac este legal, nu știți, informativa

| gege12321v explică:

Dacă chiar mori de curiozitatea mea ce fac, și dacă nu ai fost în stare sa răspunzi la întrebarea pe care am adresat o, m ai bine lăsate de meserie. Pentru cultura ta generala, mergi la o banca sa te lămurești, dacă tot zici ca întru eu la pușcărie. Toți deștepții lumi sunt acum pe net.