| EuDOarSieu a întrebat:

Am fost în Belgia și am lucrat ca independent. Acolo o cunoștință a spus că-mi va depune actele la ANAF, n-a făcut-o și am primit penalizări și amendă de 2300Euro. Am achitat-o, dar n-am reușit să-mi plătesc impozitele pe anul acesta, mi-au blocat cardul și nu-l mai pot folosi și nici nu mai pot face altul. În România am un credit bancar, vechi de 8 ani și mai am de achitat vreo 2.800 lei. Aș vrea să-mi fac un nou cont bancar și să mă întorc în Belgia. Pot să-l fac sau dacă voi reuși voi fi găsit de ANAF și FISC și-mi vor opri din bani?

1 răspuns:
| SingPlicti a răspuns:

Adica u ai lucrat in belgia si luai banii pe cardul din ro? si dca vrei sa te intorci in belgia, fa-ti card acolo si stai relax. anaful si fiscul nu te pot gasi acolo si chiar daca te gasesc mare locru n-au ce sa-ti faca daca platesti taxe in belgia (si te-as sfatui sa platesti taxe undeva fie ca e belgia sau Romania). insa pune un pic osul la treaba si informreaza-te despre taxe, modalitati de plata, ce poti scade, pragurile de taxare daca sunt, unde e mai mic etc