| Gigi34 a întrebat:

Are cineva idee care e cea mai bună platformă de marketing afiliat pentru începători? Am aflat de această metodă acum o lună. Nu o dețin chiar așa bine, dar cât de cât știu despre ce e vorba. Problema este că nu știu o platformă bună pentru început. Am mai încercat câte ceva, dar ei cer o companie, nu știu ce, site etc. Dacă este cineva care știe și care se pricepe, rog să răspundă.

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Ca să faci bani din marketing afiliat trebuie să ai o prezență bine definită pe net.
Principiul este următorul: se afișează reclame pe pagina ta de Facebook, site-ul sau blog-ul tău, canalul de YouTube etc. etc. etc. Oricare dintre ele trebuie să aibă foarte mulți utilizatori sau vizitatori. Banii se fac în mai multe feluri, pay-per-click (atunci când un utilizator dă click pe reclamă), pay-per-view (atunci când vizualizează în întregime o reclamă) sau dacă achiziționează un produs și îți revine un anumit procent din vânzare.
Ca și platforme, poți încerca 2parale, profitshare etc.