| gheorghitamaria a întrebat:

As dori sa stiu daca este nevoie de licenta de transport pentru o masina a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3, 5 tone, specific ca sunt persoana fizica si doresc sa o inchiriez unei firme de transport.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu ai firma cu obiect de activitate transport rutier, nu poti avea licenta.Licenta de transport marfuri sau persoane se elibereaza de catre agentia teritoriala ARR(http://www.arr.ro/doc_302_Eliberare-licente-transport_pg_0.htm) oricarei firme pentru a dobandi calitatea de operator de transport.

Cu alte cuvinte, firma carei ii inchiriezi trebuie sa detina o licenta de transport.