| Mirela67 a întrebat:

Bună! Am o întrebare legată de contabilitatea în instituțiile publice. Contul "Transportul la și de la locul de muncă" e același cu contul "Mașini, echipamente și mijloace se transport"?
Gen... m-am gândit să folosesc un cont pentru transportul pentru angajați, dar oare ar trebui să îl trec în contul cu mașini, echipamente? Sau e ok să îl las aici, în contul "Transport la și de la locul de muncă"? Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Sfinte Macarie, NU E ACELASI, e total diferit. "Transportul la și de la locul de muncă" e asimilat cheltuielilor deductibile", "Mașini, echipamente și mijloace se transport" e pentru mijloace fixe, au numere total diferite.

Uita-te aici la o institutie publica:
https://hantesti.ro/......6.2023.pdf