| Xenia13 a întrebat:

Am terminat de scris o carte si nu stiu ce sa fac mai departe.Trebuie facut ceva contract cu vreo editura? Exista posibilitatea de a nu plati editurii nimic pana in momentul in care se vinde cartea si profitul sa se imparta la2(adica jumate mie si jumate firmei de editura)?

2 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Nu-i chiar atat de simplu. In primul rand, trebuie sa gasesti o editura interesata sa iti citeasca manuscrisul. In al doilea rand, trebuie sa ai norocul sa gasesti un editor destupat la minte, care sa iti spuna sincer si fara ocolisuri daca lucrarea ta are valoare literara si daca are sanse de a fi publicata. In momentul acela poate sa apara discutia referitoar la partea financiara, si asta numai daca editura are in plan publicarea debutantilor. Daca treci si peste asta, urmaza lucrul pe text, impreuna cu editorul (nici cei mai mari scriitori ai lumii nu scapa de corvoada modificarilor de text). Daca, in sfarsit, iti vei vedea cartea publicata, vei incepe sa incasezi bani, pe masura ce tirajul se va vinde (sau nu). Cat va fi, procentual vorbind, depinde de conditiile pe care le-ai negociat. Dar 50% pentru tine, este imens, avand in vedere ca editura isi asuma toate riscurile financiare (tiparire, distributie, publicitate, promovare etc.). Poti spera la un 30-35% maxim, dar asta dupa a 5-a sau a 6-a carte publicata si vanduta cu succes.

Oricum, multa bafta! happy

| mariussieu a răspuns:

Pentru prima carte, doar putini bani trebuie si tu sa investesti daca tu chiar vrei ca profitul sa se imparta la 2 (adica jumate tie si jumate firmei de editura). Eu iti pot spune mai multe despre cum sa faci.