| Miriiii a întrebat:

Dacă sunt româncă şi am soţ sirian, şi ne'am refugiat în România, din cauza problemelor din Siria. Pot primi vreun ajutor din partea abmasadei, sau statului Român. Vreau si eu raspunsuri cât mai serioase, este o problema destul de gravă.

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Care ambasada sa dea ajutor? Vezi aici, in josul paginii ai un numar de telefon si o adresa de email din cadrul Ministerului de Externe care se ocupa de aceasta problema, intreaba-i pe ei ca stiu cel mai bine http://www.mae.ro/node/16715
Aici poti vedea date de contact ale ambasadei Siriei, poate intrebi si la ei http://www.mae.ro/foreign-missions/3586#788
Nu cred insa sa primeasca bani de undeva, daca asta era interesul, se presupune ca cetateanul roman are aici familie care-i poate ajuta, cunoaste limba si se poate angaja. E tragica situatia, e drept, e foarte tragica si pentru cei care sunt amandoi sirieni si nu au unde se refugia...

| EmanuelaZ a răspuns:

Nu vreau sa te descurajez sa spun ca e foarte putin probabil sa te ajute, insa cel mai bine e sa suni sau sa mergi la ambasada, sa explici care e situatia si eu te vor ajuta, sau macar te vor lamuri. Bafta!