| MerryDSC a întrebat:

Mama este romanca, tata sirian. Sunt inca minora, dar m-am gandit sa-i fac o vizita tatalui. Vreau sa stiu daca exista vreo posibilitate, vreun act care sa asigure ca ma pot intoarce in Romania.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform prevederilor Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, art. 30, minorii pot pleca in strainatate numai cu acordul ambilor parinti, dat printr-o declaratie autentificata de un notar public ori de reprezentantele Romaniei in strainatate(Ambasada ori Consulat) si cu indicarea unui insotitor major. Declaratia poate fi data si separat de fiecare parinte. In cazul tau mama va da declaratia la un notar public iar tatal la Ambasada Romaniei din Siria. Trebuie sa indice acelasi insotitor, se poate sa fie indicat insotitorul de bord al unei curse aeriene. Trebuie indicat in declaratii si unde vei sta pe timpul vizitei, respectiv la tatal tau. Numai bine!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Din cate stiu eu(poate ma insel) nu poti iesi din tara decat cu insotitor(pentru ca esti minora) iar acesta trebuie sa aiba semnatura parintilor(sau a tutorelui) legalizata la notar, precum ca sunt de acord ca tu sa calatoresti in strainatate! Oricum vei fi bagata in baza de date la vama!

| darrio2007 a răspuns:

Asa este cum ti-a raspuns mihaela30.Am fost in aceasta situatie ca parinte.In plus trebuie specificata data iesirii si revenirii in tara.