| Crestin1 a întrebat:

Buna,De la ce varsta se poate face card de debit? Exista vreo banca care iti face card fara ca pariniti sati umble in el?
Funda+vot

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca toate bancile au carduri de debit tip junior, se pot face de la 14 ani dar este obligatoriu prezenta unui parinte care sa semneze cererea. Daca vrei ca parintele sa nu poata face operatii cu cardul (plati sau scoatere de bani) atunci nu-i spui codul PIN.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti minor trebuie sa ai un parinte imputernicit sa aiba acces la cont si card

| Mădălllinna a răspuns:

Varsta minima pentru cardul de debit este de 14-18 ani.