| Olivia0497 a întrebat:

Bună. Doresc sa cumpăr un teren intravilan de la cineva din familie, dar toți locuim în străinătate și din acest motiv nu ne putem întâlni toți in tara anul acesta pentru a putea face actele. Noi dorim sa ne apucam de construcția unei case anul viitor. Ceea ce este imposibil la cat durează autorizația pentru construcție și celelalte acte. Întrebările mele cele 2 sunt, se poate ca eu sa depun actele pentru autorizație în numele actualilor proprietari,si daca da, când trebuie sa trec proiectul casei pe numele meu ma va costa mult mai mult decât daca as mai astepta un an și dupa sa îl fac direct pe numele meu?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate ca eu sa depun actele pentru autorizație în numele actualilor proprietari? Se poate cu procură notarială de la ei.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Puteti sa faceti PROCURA notariala, prin care sa va imputerniciti pe cine vreti voi in tara, sa va reprezinte legal la cumpararea terenului, in numele dvs.