| anonim_4396 a întrebat:

Buna mi-am adunat niste bani anul asta si ma gandeam sa investesc in ceva dar de fiecare data m-am razgandit..am vrut sa-mi iau niste haine la inceput apoi cand am strans mai mult ma gandeam la o tableta si apoi ma gandeam la o placa de par profesionala dar de fiecare data m-am razgandit. big grin am 800 lei m-am gandit sa-i spun mamei ca ne gandim sa ne luam si o masina de spalat noua dar nu vreau sa stric banii pe care i-am obtinut destul de greu am facut si foamea pentru ei. intelegeti voi cand e munca ta nu prea iti vine sa cheltuiesti dar a altuia e mai usor de cheltuit...ce imi sugerati? sa i spun mamei sau sa adun in continuare? ar fi ok daca as incerca sa reinvestesc in ce mi-am dorit mai demult?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce faci tu nu se numeste ca ii investesti ci ii cheltui asa ca cumparati ce ai nevoie si gata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu cat am fost in liceu strangeam bani daca nu ieseam pe nicaieri si nu aveam pofte. Cand atingeam un anumit prag (50 de lei spre exemplu), ii puneam de o parte si uitam de ei. Ce era sub 30 de lei sa zic ii purtam cu mine, si nu ma feream sa ii cheltui, sa-mi iau orice din ei, desi incercam totusi sa nu ii arunc aiurea in ziua in care faceam rost de ei. Cand apareau alti bani completam 'fondul de buzunar' si restul ii puneam deoparte. Cand adunam ceva banuti mai taiam de pe lista cate o dorinta, de obicei cate ceva la pc, sau ceva legat de muzica pentru masinahee hee
Cand am terminat liceul, am avut somaj 250 lei timp de 6 luni, din care, fara sa-mi propun sa-i investesc, am reusit sa-mi cumpar aproape toate sculele pentru un atelier de tinichigerie. E adevarat, lucram la negru cu un mecanic si faceam cateva zeci de lei la o zi-doua, insa am ajuns sa adun scule de aproximativ 3000lei in cateva luni, fara sa fac foame sau sa ma zgarcesc sa ies la un suc.
Te sfatuiesc sa iti alegi cele mai mari dorinte, si sa ti le indeplinesti din acesti bani fara sa iti para rau ca ai cheltuit. Dupa parerea mea, de haine te-ai bucura cel mai mult: sunt multe la numar, alegi exact ce iti place, si toata lumea le va observa, vei simti ca a meritat efortul.
Daca esti multumita de rezultatul investitiei, iti garantez ca vei fi din ce in ce mai chibzuita pe viitor, si asta (zic eu) te va ajuta foarte mult in viata.

| TheMargean a răspuns:

Depinde ce varsta ai! Depinde ce planuri de viitor ai!
In ceea ce priveste tableta, nu se merita sa bagi banii in ea, peste o perioada de timp o sa apara altele, mai performante, mai noi, si tu o sa te plictisesti de tableta care o ai.
Placa de par?! Exista placi de par si mai ieftine, si sunt si bunicele.
De imbracat... s-ar merita, dar ceva de ocazie, ceva select, care sa iti prinda bine pe la diferite ocazii.
Masina de spalat... asta ar fi o achizitie buna! Ai face un gest frumos, iar mama ta ar fi foarte bucuroasa ca din ''sacrificiile'' tale, iei ceva pentru casa. Ceva folositor pentru intreaga familie ar fi minunat. Acum depinde si de cum te intelegi cum ai tai.
Dupa cum ai prezentat situatia esti tinerica, si necasatorita. Eu ti-as recomanda sa bagi banutii la banca, sa iti faci un cont, unde sa iti permita sa bagi din cand cand banuti peste ei. Stiu ca este o suma mica, iar dobanda nu o sa fie cine stie ce, dar in felul asta esti sigura ca nu umblii in ei, nu ii cheltui, iar cand mai faci rost de alti banuti mai pui peste cei care ii ai in banca. Gandeste-te la viitorul tau! Gandeste-te ca o sa vina ziua cand te vei marita. Atunci sa vezi cheltuieli!

| AndreeaRobertica a răspuns:

Ar fi frumos să o ajuți pe mama ta deoarece ea a cheltuit mult mai mult pentru a te crește, dar, e dreptul tău.

| Alle47 a răspuns:

Sunt banii tai, in concluzie alegerea ta laughing. Daca chiar iti doresti atat de mult hainele, placa, etc... cumpara'lelaughing).