| Thebestkiller a întrebat:

Am 16 ani, sunt licean si stau la camin! As vrea sa fac niste bani legali.Dar nu stiu cum.Dau funda cui ma poate ajuta!

7 răspunsuri:
| MiruD a răspuns:

Poti confectiona ceva manual si sa le vinzi.

| ionutZzG30 a răspuns:

Cauta lienti la jocuri/muzica filme si daca ai net la camin faci bani buni din asta

| Lila10 a răspuns:

Eu nu scriu prea mult ca stiu ca e plictisitor sa citesti asa de mult cand se poate descrie in doar cateva cuvinte Asa ca trec la subiect : de ex te plimbi pe strada si vezi un anunt ca agajeaza ( de ex bucatar, mecanic, chelner etc.) mai jos este numarul de telefon, suni la el si daca ai calitatile necesare te angajeaza. Sau mai poti sa faci rost de loc de munca si din ziare!
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| YesOMG a răspuns:

Sa luam urmatorul scenariu: Treci pe langa un magazin si vezi in vitrina ceva ce iti doresti foarte mult. Totusi nu ai destul de multi bani ca sa il cumperi asa ca incepi sa te gandesti cum ai putea face rost rapid de niste bani. Citeste sfaturile prezentate mai jos:
Intreaba in stanga si in dreata daca poti fi de folos cuiva. In general oamenii ocupati nu au timp de anumite activitati si prefera sa plateasca pe cineva sa le faca pentru ei. In general aceste activitati sunt: avutul grija de copii, curatenie in casa, tunsul ierbii.
Fa-te util prin casa si parintii tai iti vor mari "salariul". Nu te vei imbogati din asta dar vei reusi sa strangi niste bani pentru acel ceva pe care ti-l doresti … in aceste conditii orice banut este bine venit nu-i asa?
Intreaba persoanele in varsta daca poti face munca mai grea in locul lor. Un exemplu ar fi sa cari gunoiul pentru ei din spatele curtii in fata strazii pentru ca masina de gunoi sa il poate strange.
Vinde-ti munca! Foarte multi adolescenti au diferite talente iar daca poti desena, de exemplu, iti poti vinde operele de arta (ai fi surprins sa vezi cati bani pot oferi unii oameni pe niste desene apreciate).
Inchiriaza (sau chiar cumpara daca ai niste bani) un aparat de presiune pentru spalarea masinilor. Dar inainte sa faci asta ai grija sa obtii cat mai multe promisiuni prin care oamenii vor veni la tine in ziua respectiva pentru a-si spala masina. Sfat! Aparatul de presiune este destul de periculos asa ca ai face bine sa eviti contactul dintre jetul de presiune si ochii.
Daca sti sa canti la un instrumet ai grija sa iti faci cat mai multa reclama si ofera cursuri la un pret mai mic de jumatatea pretului pe care il cere un instructor cu acte in regula.
Cere-le parintilor tai mai multi bani de buzunar dar ai grija sa nu ii bati la cap prea tare pentru ca risti sa ramai si fara cei pe care ii ai in prezent. Poti apela la niste trucuri ca sa iti convingi parintii: indeplineste toate sarcinile la care esti pus si incepe sa faci cate ceva din proprie initiativa si vei parea de ajutor in casa. In felul acesta parintii tai vor ajunge la concluzia ca meriti mai multi bani de buzunar pentru munca depusa.
Ai grija de animale. Ai auzit ca cineva pleaca in vacanta si nu are cu cine sa isi lase animalul de companie? Numai sta pe ganduri si ofera-ti serviciile: spune-le ca poti avea grija de el pentru un pret mult mai mic decat cele de la hotelurile pentru animale (care apropo sunt extraordinar de piperate).
Poti face acelasi lucru si cu copii. Adevarul este ca exista foarte multi parinti foarte ocupati care au nevoie de ajutor cateva ore pe zi asa ca, pe langa faptul ca le faci un bine, vei primi si bani.

Cel mai simplu : pliante pe strada! Am un prieten care face in jur de 1500 de lei numai din afacerea Oriflame!

| Ceel_Hunac_1983 a răspuns:

Daca ai o pasiune (webdesign, plimbat catei, gatit, facut bratari...) pune-ti anunturi pe www.pfinance.ro
si dupa ce livrezi serviciul vei primi banii de la cei interesati.
Cred ca o varianta rapida ar fi sa scrii articole sau ceva...

| Nicu_9539 a răspuns:

Cauti de lucru dupa oreºº ar fi indicat ceva chelner happy cu 16 ani te poti angaja cu jumate de norma cu semnatura parintilor happy

| D4lid4 a răspuns:

Poti sa iti faci niste banuti impartind pliante pentru diferite companii. Sunt multi care cauta tineri pentru treaba asta. Si chiar poti face bani frumosi de buzunar. Exemple de companii: Orange, Vodafone, Kaufland, Lidl, etc.