| eoInnocent a întrebat:

am o intrebare,recent mi=am facut cont bancar si mi=au dat un card cu care pot scoate bani, treaba estee ca vreau sa cumpar ceva din item shop'ul celor de la metin2.sg si nu stiu cum sa procedez! sunt mai multe optiuni, paysafecard, PayPal care sa aleg? si imi cere niste date codu pin de la card etc aelea unde le gasesc pe card sau in acte? ..va ropg help

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Codul pin de la card este din 4 cifre scris pe o hartie separat de card. Daca-ti cere cineva codul pin ala o face cu rea intentie. Nu-l da nimanui! Este total interzis! Ca sa platesti plateste cu paysafecard. Dar daca incearca sa-ti ceara codul pin renunta. Risti sa ramai fara toti banii din cont. Si asa trebuie sa fii foarte atent. eu m-am inscris pe un site si-mi luau 3, 5 lire in fiecare luna fara sa-mi trimita nimic. Noroc ca in luna a doua mi-am dat seama ca e pacaleala si am sunat la numarul de pe card si am blocat operatiunea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Alegi plata cu cardul online, pentru asta trebuie insa sa ai cardul activat pentru asa ceva. in momentul activarii vei seta o parola pentru tranzactiile online.

cand faci plata vei introduce datele de pe card (numarul ala lung, respectiv cele 3 cifre de pe spate) si apoi parola setata.

NICIDATA nu da pinul la nimeni, tranzactiile online nu se fac prin intermediul pinului.