| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
Ce inseamna domeniu de activitate?

Răspuns Câştigător
| danyboy02 a răspuns:

Domeniul in care activezi, lucrezi, ex :constructii comert transport etc.

3 răspunsuri:
| Lionsgate a răspuns:

Pai in ce domeniu lucri, domeniul de activitate a lui mihai petre este dansul! arhithectura construtii, etc astea toate sunt domeni de activitate! da funda

| pleasesaveme a răspuns:

Http://dexonline.ro/ Incearca aici!

| Atat_Dienutaa_1990 a răspuns:

DOMENIU DE ACTIVITATE
1) Activitatea de cercetare in domeniul poluarii mediului implica participarea la programe de cercetare – dezvoltare din PNCDI ca director de proiect de cercetare. Activitatea de cercetare implica si punerea la punct / dezvoltarea de metode de incercare si preluarea standardelor europene / internationale poluanti atmosferici si scheme de comparari interlaboratoare, proiecte coordonate initial de INCD ECOIND si apoi de SC GIVAROLI IMPEX SRL.

2) Activitate de consultanta pe probleme de mediu si calitate in laboratoarele de incercari presupune consultanta pe care SC GIVAROLI IMPEX SRL, prin seful de laborator (preponderant) si celelalte cadre cu studii superioare, o acorda diferitor clienti, pe baza de contract, pentru:

- rezolvarea unor proiecte de cercetare din PNCDI;

- intocmirea unor lucrari solicitate clientilor de organele de reglementare si control (Agentii de Mediu) inclusiv Bilanturi de Mediu si / sau studii de Impact analizate si contrasemnate de INCD ECOIND care si-a innoit atestarea MAPM si in lista caruia figureaza ca expert I si chim. Rodica Debiasi;

- documentarea sistemului de management de calitate, administrativ, de functionare tehnica si pregatirea laboratoarelor de incercari in vederea acreditarii;

- organizarea si coordonarea de scheme de evaluare a performantelor.

3) Instruire in domeniul Asigurarii Calitatii si Controlului Calitatii implica pe langa instruirile pe linie profesionala si de calitate organizate pentru propriul personal si cursurile de instruire tinute de seful de laborator pentru diferiti clienti: RENAR, SC FIATEST SRL, SC INFOPARTNERS, SC ALRO SA, SRAC, etc, pe baza de contract sau comanda. Aceste cursuri de instruire trateaza atat cerintele SR EN ISO / CEI 17025:2001 / 2005 cat si aspecte concrete privind estimarea incertitudinii, validarea de metode, organizarea si coordonarea de scheme de evaluare a performantelor, asigurarea calitatii rezultatelor incercarilor, diferite tipuri de incercari (preponderant de mediu).

4) Analize fizico – chimice de poluanti ai mediului prin Punctul de Lucru – Laborator Analize de Mediu presupune efectuarea de prelevari, masurari si incercari de poluanti / indicatori limitati prin legislatia de mediu pentru: diferite tipuri de apa, aer (emisii si imisii atmosferice), sol, nivel de zgomot.

5) Comparari interlaboratoare - SC GIVAROLI a organizat in fiecare an (2005, 2006) cate o schema PT cu peste 50 de laboratoare participante.
fundita?:*:*:*:*:*:*:*:*