| anonim_4396 a întrebat:

Gramul de aur costa in functie de cate carate are bijuteria sau e un pret fix? Am nevoie de un raspuns clar. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valoarea aurului este in functie de puritatea lui, cu cat este mai pur (numar mai mare de carate) cu atat este mai scump.
Pretul unei bijuterii mai depinde si de felul bijuteriei, lucratura, artistul aurar, firma.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti-a raspuns Ioandelasal perfect dar vreau sa faci diferenta intre gramul de aur brut si bijuteria prelucrata. Alea sunt intotdeauna mai scumpe.

| mihai69 a răspuns:

Prețul gramului de aur al unei bijuterii este dat de două componente: puritate și lucrătură (manoperă). Dacă e o bijuterie de firmă, evident va costa mai mult.

| doctorandus a răspuns:

1 gram de aur = 1 gram de aur, dar se refera la aurul pur. 1 gram de bijuterie de aur de 18K are 0, 75 grame de aur, eventual si ceva argint.

Răspuns utilizator avertizat