| BabyBlue_1099 a întrebat:

Imi puteti spune si mie care este diferenta dintre un telefon original si cel replica?

8 răspunsuri:
| AlexStanica a răspuns:

Replicile au de cele mai multe ori aspect foarte asemenator cu originalul dupa care sun copiate, insa meniul, functiile si calitatea difera foarte mult. Adesea display-ul este 'ieftin' cu culori putine, de calitate proasta. Softul are font-uri subtirele, stil chinezesc si meniuri mai rudimentare, simple.
Functiile uneori par mai bune, decat la original: dual sim, tuner tv, doua baterii... totusi calitatea lasa de dorit.

Personal cred ca mai se pune problema si de prestanta, cand te afisezi cu o replica, risti sa auzi remarci de genul "aaa ti-ai luat N97", il ridica in mana si isi da seama "ah, dar nu e Nokia?" laughing penibil

| andra94e a răspuns:

Poii,iti fac comparatie,cum ar fi,o pereche de adidassi de originali de la firma nu stiu care si unii doar imitatie.cei originali, sunt de calitate mai buna si te vor tine o perioada mai lunga, pe cand imitatiile se vor rupe dupa cateva purtari...deci,cel replica este doar o copie dupa cel original...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefonul original este cel mai bun, iar cel replică nu este foarte bun... big grin

| WeeD a răspuns:

Pai iti dai destul de usor seama, dupa meniu, performante, sau poti verifica imei-u aici:
http://www.numberingplans.com/? page=analysis&sub=imeinr

| bogdan_7896 a răspuns:

Iti spun sincer ca nu e mare diferenta, aproape nici una, doar ca nu e original, eu am un telefon replica si am avut si original-aproape nici o diferenta

| Iubiţica95 a răspuns:

Pai daca sa zicem ca cel Made in China cum se zice pai este mai greu cinta incet si are diferite dificultai, iar cel original tine si bateria mai mult si cinta mai tare si nici nu ti se tirie buzunaru pe jos de greu ce este :d

| nicogeo17 a răspuns:

Este ca si cum ai vbii despre un teren cu iaba normala si altul cu iarba artificiala este aproape la fel dar... la fel este drept ca de multe ori ai copii mai bune ca si originalul dar in alte domenii

| XxourworldstarxX a răspuns:

Diferenta de calitate cel original te tine multi ani iar cel replica te tine cateva zile eu am un Alcatel ot-708 parca care i s-a stricat meniul si nu mai merge acum