| Muppet a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Am o problema destul de urata. Lucrez cu un aparat POS (pt incasarea cu cardul) si in loc sa pastrez copie comerciant pastram copia clientului si o dadeam pe cealalta. Se poate incasa la banca suma si cu copia clientului? Heeelp!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate POS-urile fac doua bonuri. Sa inteleg ca la al tau scrie ca este bon pentru client? Eu lucrez de ani de zile cu ele si n-am vazut nici o diferenta intre cele doua bonuri. Si cum sa incasezi la banca? Banca nu plateste pe bonuri. N-am auzit de asta pana acum. Tu incasezi banii de la client.

| Muppet explică:

Da, pe o chitanta scrie jos 'copie client' si pe cealalta sctie 'copie comerciant'. Lucrez de aprox o luna aici si nu mi-a specificat nimeni asta cand mi s-a facut instruirea, am observat azi, uitandu-ma pe ele. M-am panicat putin si am vrut sa fiu sigura ca nu am facut nici o prostie inainte sa ii spun sefului de asta. Si ma refeream la banii incasati electronic prin POS.