| vreaubebe a întrebat:

am si eu nevoie de ajutorul dvs
\vreau sa-mi achizitionez un apartament in valoare de 35 mii euro cu credit de 27 mii in banca si diferenta fonduri proprii. intrebarea mea este in momentul incheierii contractului de vanzare-cumparare in forma finala la notar, deci cand banca vireaza cei 27 mii in contul actualului proprietar, cat trebuie sa platesc la notar? trebuie s aplatesc numai eu sau si cei care vand? si avand in vedere ca imprumutul este de 27 mii se poate face contractul de vanzare-cumparae pe aceasta suma si nu pe 35 mii. va multumesc mult de tot.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de vanzare-cumparare se va face pe intreaga suma de 35.000 euro iar cel de ipoteca pe valoarea inscrisa de banca in contractul de imprumut si ipoteca(de regula suma reprezentand capitalul si in plus dobanda pe un an), la tine va fi suma de 27.000 euro plus dobanda pe un an.
La notar va trebui sa platesti urmatoarele sume:
-onorariul notarial la echivalentul in lei a 35.000 euro, calculat la cursul BNR din ziua cand inchei contractul;
-tariful de inscriere in CF a dreptului de proprietate - 0, 15% calculat la valoarea in lei a 35.000 euro;
-onorariul notarial pentru ipoteca, la echivalentul in lei a 27.000 euro plus dobanzi(la valoarea trecuta pe contractul de ipoteca);
-tariful pentru inscrierea in CF a dreptului de ipoteca.
Vanzatorul va trebui sa plateasca impozitul pe transferul dreptului de proprietate, calculat cu procentul de 2% (daca a detinut apartamentul mai mult de 3 ani) ori 3%(daca l-a detinut mai putin de 3 ani), calculat tot la echivalentul in lei a 35.000 euro. Numai bine!

3 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Normal dar oricum banca pune ipoteca pe casa chiar daca valoarea ei este mai mare pe ei ii intereseaza cei 27000 eur

| sonya a răspuns:

Buna din ce mi-aduc eu aminte de cand am cumparat ap platesti la notar nu o suma fixa. Asta depinde de onorariul lui. nu stiu cat % din valoarea contractului. Depinde de la notar la notar. nu este o suma fixa. Sau daca ar fi una fii sigur ca isi baga fiecare si alte comisioane. Contractul nu poate fi facut pe o suma mai mica. Dar in romanica totul e posibil daca cotizezi unde trebuie ti-l face pe ce suma vrei tu. Oricum daca il cumperi prin agentie nu prea se poate, plus ca si agentia isi ia comisionul din pretul lui. Succes si ai grija ce cumperi. Sa merite ca altfel...

| adevar a răspuns:

Ai grija cu notarii sunt unii care iau foarte multu si altii foarte putin. Nu te du la primul. cauta bine!