| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa cumpar o casa pe numele meu, viitorul sot are dreptul la casa, daca s-ar intampla sa divortam, daca este cumparat inainte de casatorie?

Multumesc!

4 răspunsuri:
| ExpertHost a răspuns:

Daca faci achizitia pana la schimbarea Codului, nu va avea niciun drept asupra bunurilor dinaintea casatoriei. Dupa noua lege, chiar si in concubinaj, bunurile dobandite in timpul relatiei, se pot partaja. Nu stiu sigur, dar se pare ca din mai-iunie va intra in vigoare thinking

| calubalan a răspuns:

Pentru a fi mai bine pentru tine faceti un act prenuptial si acolo stabiliti de bun acord si nesiliti de nimeni ce se intampla daca...

va doresc casa de piatra si sa aveti de impartit doar multa dragoste copiilor vostrii iar ei mai tarziu tot ce ati agonisit voi 2 impreuna la sfarsitul vietii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ce este achizitionat inainte de mariaj este dreptul dv, dar consultati un avocat noi suntem diletanti si nu cunoastem legile.

| unicka a răspuns:

Nu are dreptul decat daca este trecut in acel contract, daca e doar pe numele tau si e dobandit bunul inaintea casatoriei nu are nici un drept legal.