| Pupeta1993 a întrebat:

Buna ziua ma puteti ajuta va rog si pe mine cine stie exact cat costa o asigurare de sanate si de ce mi-a zis doamna de la finante ca trebuie sa platesc pe sase luni in urma si dupa aia pot sa imi fac asigurare si daca stie cineva unde sa ma mai duc sa-mi fac odata o asigurare de sanatate ca sunt insarcinata si am nevoie urgent ca nu pot sa-mi fac carnet de gravida asa mi-a zis asistenta poate stiti vreo asigurare privata sau ceva...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de asigurare de sanatate se incheie cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau, sediul este in capitala judetului. Este valabila de la data incheierii si nu trebuie sa platesti nimic retroactiv, daca n-ai avut alt contract. Aceasta se incheie doar daca nu esti salariat.
Baza de calcul obligatorie este la nivelul salariului minim brut pe tara (in prezent acesta este de 850 lei iar de la 1 iulie va fi 900 lei) si trebuie sa platesti lunar 5, 5% din aceasta suma, in prezent 46, 75 lei, pana la data de 25 a lunii pentru care se face plata.

| CataC a răspuns (pentru Ioandelasal):

Maestre eu am platit 5 ani in urma pentru a mi se putea acorda adeverinta. (lunile in care nu am avut venituri, lunile in care am cotizat nu le-am mai paltit din nou).
Culmea si cu penalitati, desi nu am avut venituri declarate si evident nici nu am beneficiat de asigurare.
Asta prin februarie 2014, nu stiu daca s-a schimbat ceva intre timp.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CataC):

Poate ai avut contract de asigurare si de aceea ai platit.

| CataC a răspuns (pentru Ioandelasal):

Posibil sa fi avut contract, am mai platit prin 2009 (?) cateva luni in acelasi mod, dupa care n-am ami achitat.
Am delegat pe cineva sa se ocupe, nu stiu exact ce si cum a semnat.
Multumesc pentru clarificari.

| Pupeta1993 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspunsuri am rezolvat deci ca sa mai stie lumea ca nici eu nu am stiu femeile insarcinate si fara nici un venit au dreptul la asigurare de sanatate gratuit pe timpul sarcini si trei luni dupa ce au nascut dupa aia se plateste happy