| ancaanca2344 a întrebat:

Cand e vorba de București și chirie, cum naiba reuseste o persoană să facă față la asemenea prețuri acolo? Am văzut acolo ca o chirie porneste de la 2000 de lei in sus. De ex, daca esti unul singur si vrei sa ti cauți o chirie de stat, dar in acelasi timp ai și un salariu de 2000 și ceva de lei, ce naiba mai rămâne din salariul ăla, ce mănânci? Cum te descurci sau e doar pentru ăștia care s mai bogați de își permit asemenea chirie? Faceți-mă sa înțeleg, vă rog. Chiar nu imi dau seama cum ar putea trăi cineva așa. Mă mai gândeam la varianta că ar fi poate doar pentru cupluri sau unde-s mai mulți intr o familie ca să reușească să plătească, fiind mai mulți. Poate o singura persoana sa se descurce cu o asemenea plată?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multi au bani sau au rude cu bani care îi ajuta cu plata chiriei, iar cei care nu au bani stau cu parintii toata viata, unii fac credite la banci decat sa stea in chirie isi cumpăra un apartament si banii ce iar da pe chirie îi da la bancă pe rate. Daca ai bani cel mai bine faci un credit decat sa arunci banii pe chirie si nu vei avea casa ta niciodata. Ce varsta ai? Lucrezi sau esti la scoala?

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand sunt si chiri mai ieftine.
In al doilea rand salariu mediu din Bucuresti este mult mai mare decat in restul tarii.
Apoi sunt foarte multi care impart cu un coleg apartamentul daca nu isi permit chiria singuri.

| Holiday a răspuns:

De fapt poti gasi chirie si mai ieftin. Oricum, salariul mediu NET in Bucuresti e de putin peste 5.000 lei, fara bonusuri, tichete de masa, alte beneficii si fara banii pe care ii incaseaza unii la negru, peste salariul din CM.

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, nu toate chiriile sunt de la 2000 de lei în sus. Poți găsi o garsonieră mai la periferie și cu 1200 sau chiar mai puțin.

În al doilea rând, salariul mediu net în București este cam 5000 de lei. Deci o persoană cu salariu mediu își poate permite să dea 2000 de lei chirie. Iar dacă sunt două persoane și ambele lucrează, este și mai simplu.

Dar na, dacă ai salariu 2000 de lei, evident că nu poți să-ți permiți o chirie de 2000 de lei și trebuie să cauți alte soluții: colegi de apartament, chirie mai mică, suplimentarea veniturilor cu un job suplimentar etc.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pt ca oamenii care castiga putin nu prea stau singuri in chirie. Ori stau cu un coleg de apartament ori sunt casatoriti. Si chiar daca ai vrea sa stai singur, nu te arunci la un ap de 2 camere ca sunt garsoniere la 200-300 euro. Si nu trebuie sa stai in buricul targului ca la periferie sunt preturi mai mici. Nu ma refer la popesti leordeni ca aici deja nu mai vorbim de Bucuresti si se ajunge foarte greu (se presupune ca daca ai salariu mic si stai singur nu iti permiti nici masina) ci sa zicem berceni sau colentina

| LaviniuA a răspuns:

Daca esti singur poti cauta persoane pe grupurile de genul "caut coleg". Va intalniti, mergeti la vizionari de apartamente pana gasiti ceva ok. In felul asta poti sa gasesti o camera sub 700 lei (nu in centru).

| MistarGoGu a răspuns:

Variante! Avocat, Interlop, Manelist, Parlamentar sau prin Guvern la plimbat hârtii alte sanse nu prea ai!
Sau 2 job-uri eventual!