| Jony123 a întrebat:

Care este diferenta dintre un card de debit si card de credit, as vrea detalii pe fiecare in parte. Funda! Promit!

Răspuns Câştigător
| ovidius a răspuns:

Card de debit = cheltuieşti doar ce e pus pe el *(în general cardurile de salarii)

Card de credit = după ce semnezi nişte hârtii, banca îţi pune la dispoziţie pe un card o sumă X (de regulă echivalentul a 3-5 salarii) pe care o poţi folosi. Evident, dacă nu pui la timp ce ai cheltuit, se percep comisioane.

Câteva detalii şi comparaţii
http://www.conso.ro/carduri