| Phini a întrebat:

Cat de rapid pot scoate un buletin, am la dispozitie 6 maxim 7 zile. nu conteaza daca trebuie sa platesc in plus dar am nevoie de el urgent, al meu a expirat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru cartea de identitate (buletin de identitate nu se mai face de peste 20 de ani) nu exista prevazuta taxa de urgenta. De regula se elibereaza in cca 10-15 zile, depinde si de aglomeratia la SPCLEP.

| alessia5158 a răspuns:

Oricum platesti daca CI a expirat --- esti considerat contravenient si vei plati o amenda!
In regim de urgenta, cartile de identitate se elibereaza NUMAI pentru "cazuri/situatii deosebite"-! --- vezi, in link, la ce face referire sintagma "situatii deosebite" : http://dgepmb.ro/......catre-dire

Daca nu te aflii intr-una din situatiile considerate ca fiind "deosebite", iti ramane doar speranta eliberarii CI in mai putin de 7 zile ---totul depinde de volumul de lucru pe care-l au cei de la Evidenta Persoanelor!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu ce se intampla in regim d eurgenta dar normal, se elibereaza in 7 zile in majoritatea oraselor, acum depinde si de sectoarele mai aglomerate sau mai putin aglomerate, trebuie s ate interesezi in orasul tau, la evidenta populatiei.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca il faci in regim de urgenta e posibil sa ti-l dea si in aceeasi zi sau a doua zi. Trebuie sa le zici ca ti-l trebuie urgent.

| Anonimsilver a răspuns:

Exista solutia cu regimul de urgenta, buletinul ar trebui sa il primesti initial intr-o saptamana, maxim 2, acum presupun ca depinde de urgenta pe care o ai.