| anonim_4396 a întrebat:

Ce afacere cu investitie mica credeti ca ar merge in Romania la ora actuala?

As putea investi in jur de 4000-5000 de euro (chiar mai mult daca e cazul si consider ca se merita) intr-un mic bussnies, insa cum sunt plecat de 5 ani in strainatate nu stiu ce ar mai merge prin tara. Ma gandeam mai demult sa ma apuc de taximetrie, dar cum Craiova e plina de taxiuri si tot mai multa lume isi cumpara masini, nu e de viitor si nici profitabil. Ideile sunt variate, de la zootehnie( Sa imi cumpar o turma de oi, am inteles ca se revigoreaza acest sector.), pana la agricultura-horticultura (Plantatie de capusuni de exemplu.)
Si cresterea viermilor de matase ar fi inca o varianta de luat in calcul.

De asemenea m-am gandit si la un fast-food/shaormarie, eventual ambulant cu rulota comerciala. Imi amintesc ca liceul unde am facut eu avea elevi de la clasa 1 pana la a 12-a m deci sute de elevi ce trebuiau hraniti. Si mai stiu ca in pauze ne cuplam cate 2 si cumparam paine si salam, deci daca am fi avut un fast-food in zona ar fi fost mana cereasca.

Am lasat in ultimul rand afacerile online, pentru ca suntem pe internet si banuiesc ca aici se pricep cei mai multi din membrii TPU. Ce parere aveti despre asta? De magazine virtuale e plin, si vad ca nici nu prea e obisnuit cumparatorul roman cu cumparaturile electronice. Majoritatea mi-au spus ca ce ar merge cel mai bine in online (cum era de asteptat dealtfel) este sectorul XXX, adica un site cu videochat, sau ceva de genul, insa o asemenea afacere deja sare foarte mult din fondurile mele necesitand apx un sac de bani.

In speranta ca nu v-am rapit foarte mult timp, astept ideile si raspunsurile voastre serioase!

Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

Un birou notarial nu e chiar o afacere. Nu poate oricine sa aiba un cabinet notarial, be langa faptul ca persoana trebuie sa termine facultatea de drept, sa dea un examen si chiar sa intre in uniunea notarilor in Romania.

In schimb in legatura cu asta, poti deschide un cabinet de traduceri autorizate asta e mai simplu, angajezi niste translatori autorizati, petru ca actele care le aduc romanii din strainatte de ex. trebuie traduse de un translator autorizat, dar asta depinde de locul si oras daca ar merge sau nu.

Un fast-food cred ca e o idee destul de buna, poti deschide intr-o zona centrala-semicentrala, unde sa fie destul de circulat, si incepi cu ceva mai mic, si pe urma incerci sa te extinzi.
Sau mai poti incerca cu o clatitarie sau ceva de genul asta, sau chiar cu Simingerie (covrigi calzi), eventual sa faci si simingerie si sa ai si shaworma si alte chestii fast-food. Oricum in Iasi, simingeriile merg foarte bine, e plin orasul, cam de vreo juma de an se deschid in continuu.

31 răspunsuri:
| vernon1001 a răspuns:

Parerea mea este sa stai linistit. Si am 2 motive pentru care te sfatuiesc sa faci asta: in primul rand suma de care vorbesti este o gluma proasta, iar in al 2-lea rand nu este momentul sa te apuci acum de inchiriat spatii, de facut publicitate s. a. m. d...
Iar in situatia in care insisti sa investesti banii aia multi happy, fa-o pe la jumatatea anului viitor( vei reusi sa faci mult mai multe atunci cu o suma ca aia)
Intrebare pentru tine: Ai idee cu ce se mananca afacerile online?

| vernon1001 a răspuns:

Salut! Nu incercam sa fiu ironic cu ultima intrebare. Chiar eram curios daca te pricepi la "online" pentru ca am vazut ca ai adus asta in discutie. Se pare ca te pricepi si felicitari pentru asta! De ce nu incerci sa scoti ceva pe piata online si, eventual, sa faci ceva afiliere? Asta a fost motivul pentru care te-am intrebat daca te pricepi, pentru a-ti sugera sa incerci sa faci asta. Succes mult, indiferent de calea pe care o alegi!

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Unchiule nu te lua dupa astia care spun ca 5000 nu sunt destui... Probabil stiu si ei afaceri din ziarul libertatea! Pentru orice "idee" de mai sus intr-adevar nu e de ajuns, iar cea mai buna mi se pare cea de detectivi, dar pana o sa iti iei licenta + atestatele agentilor + leasing auto +++. Deci banii astia trebuie sa ii investeti in ceva mic, adica nene vi la mare si vinzi porumb fiert, articole de plaja, sucuri, etc. Mai strangi inca 5000 din asta si apoi poti face mai multe.

| Leandro a răspuns:

Eu cred ca se merita sa-ti creezi un magazin online. Se spune ca piata se va tripla in 2012, desi estimarea este cam optimista. Daca piata cumparaturilor online nu se va tripla, cel putin tot se va dubla, ceea ce inseamna multe oportunitati pentru cine stie sa profite. Iti sugerez sa gasesti niste produse/servicii care crezi ca ar avea cautare in Romania si catre consumatorii romani si sa te apuci de treaba. Ca sa-ti faci magazinul, este foarte simplu, mai ales ca sunt tot felul de sistem accesibile si bune pentru realizarea magazinelor. Poti sa incerci www.ucoz.ro, unde iti creezi site-ul gratuit, complet in romana, dupa care cumperi un pachet de 6.49$ sau 8.99$ luna, care contine modulul de magazin online. Site-ul poti sa ti-l personalizezi cum vrei tu, totul este modificabil. Bineinteles trebuie sa-ti faci inainte un SRL sau PFA, pentru a fi complet in legalitate.

Uite un exemplu de magazin creat prin sistemul ucoz: www.onlineoutlet.ro

Mult succes!

| flower a răspuns:

Hehe si pe mine ma intereseaza subiectul. Sti ce mai poti face cu banii astia? iti poti deschide un second hand sau mg gen orice la 10 lei. Merge sigur dc te orientezi de un spatiu bun! si in loc sa iti deschizi SRL fa-ti un PFA sunt costuri si taxe ai mici

| thealchemist a răspuns:

Agentie de detectivi particulari - vor fi multe probleme pe care politia nu are competenta sa le rezolve, se vede la orizont un timp al tensiunilor de orice fel, si cred ca vor fi multi clienti care vor plati pentru informatii despre oameni, companii, etc.

| claudiea79 a răspuns:

Poti sa faci fast-food/shaormarie, dar sa nu fie shaorma 10 sau 20 de lei pentru ca este prea scumpa sa fie linga o scoala sau linga metrou. sau gogoserie. la noi este cu un 1 gogoasa si se vinde foarte bine; si fornetti sint bune se fac repede iti trebuie doar cuptorul si o ghereta. shaorma sar vinde si mai bine dar este 15 lei prea scumpa. daca ar fi mai ieftina as lua mereu.

| Yang a răspuns:

Ar merge un birou/cabinet notarial multa lume are nevoie de documente acte mai ales cei plecati in strainatate si este o afacere foarte rentabila daca stii cum sa te organizezi

| Yang a răspuns:

Un secret cand vrei sa iti deschizi o afacere niciodata nu trebuie sa te astepti in a avea succes imediat intai de toate trebuie sa investesti iar miliardarii care ii vezi astazi nu au facut bani peste noapte au asteptat ani pana sa castige ceva stiu e greu e naspha societatea in care traim nu iti ofera prea mult de ales si te descurajeaza dar am zis de cabinet de ce pentru ca sunt persoane studenti universitari care pentru cativa banuti iti fac tradurecere la documente in oricare limba vrei ti le trimit prin mail iar tie nu iti trebuie decat fax si o alta persoana in birou si iesi ieftin fata de cazul in care ai angaja direct un traducator spatiul nu trebuie sa fie mare inchiriezi un garaj si il transformi in birou pentru inceput iar daca ai succes iti poti permite mai mult e o idee si am vazut ca se cauta ai idee de cat trebuie sa umbli pentru un document sau o stampila si mai ales cat costa?

| hd04wbw a răspuns:

Incearca sa cumperi o franciza de agentie de pariuri sportive.Am inteles ca gs bet ar fi rentabila de cumparat. Daca ma insel imi cer scuze. Zic asta pentru ca noi avem una in cartier si merge bine.Ma gandesc sa imi deschid.Acum sunt la stagiul de prospectare.Bafta.

| justagirlll a răspuns:

Un fast food langa o scoala :d
sau... ferma de melci http://www.melcilor.ro/......melci.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@xena: Interesanta ideea! O sa caut mai multe informatii in sensul asta. Si totusi nu stiu de ce presimt ca sare din schema deoarece daca adun chiria spatiului destul de piperata cu salariul respectivului functionar, care e si el maricel ajung mult mai sus decat ce imi permite buzunarul acum. Sa nu mai zic de hartogaraie si autorizatii care la noi in Romania costa mai mult timp si banii decat restul investiei.
Oricum e o idee de luat in calcul, multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spalatorie auto(inchiriata)-bani gramada! sau la banii astia risti o ruleta sau pariuri. Vorbesc serios! In Romania ai nevoie de mult mai multi bani ca sa incepi o afacere. Ex: cheltuieli constituire firma 500 euro, chirie min 200 euro(garsoniera pe post de birou), fax, casa de marcat, documente tipizate si multe altele-cand ai vreo 20000-30000 euro poti misca.

| Bontoi_Denisa_1987 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti poti deschide o afacere si cu 3000 de euro daca esti putin inventiv insa castigurile vor fi pe masura investitiei. Investesti putin castigi putin, investesti mult castigi mult, daca ai noroc!
La cat de prost stau lucrurile acum in tara... mai bine nu va riscati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@vernon1001: Nu pot spune ca sunt un specialist, dar cunosc destul de bine fenomenul online fiind de ceva ani prin zona, mai spal si eu vase (vorba lui Zoso laughing ) pe la un site destul de maricel, cred ca m-as descurca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa-ti o gradinita particulara, sau o sala de fitness cu piscina sau fa-ti un magazin langa o scoala cu langosi cu cartofi pai la pachet cu gogosi umplute cu carnati cu chebab etc cum e prin germania. sau poti sati cumperi o rulota de aia speciala cum au aia pe acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ieu sunt plecat din tara si as dari sa fac ce va sa traesc decent si nu stiu de ce sa ma apuc m-am gandit la o spalatorie auto la un magazin alimentar dar nu stiu ce sa fac tata are firma de constructii si statul la doborat si a loat locul 3 pe tara montator de tigla ie renumit an tara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Romania nu mai merge nimic, singura afacere de care te mai poti apuca este apicultura, in care se mai implica si statul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tu esti de 5 ani in strainatate si ai 5ooo de euro. Daca stateai acasa poate aveai mai mult acu. Afacere cu banii aia nici vorba

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti recomand sa intri pe http://www.pavel-hila.com/iBogatsausarac.html si sa-mi trimit un e-mail sa-ti dau mai multe detalii

| stroedaniel13 a răspuns:

Si eu unul as merge tot pe varianta afacerilor online sincer sa fiu. Idei... am gasit pe internet foarte multe: http://www.afaceri-profitabile.com

| myhay144 a răspuns:

Da deci eu am facut sala 3 ani si ceva, si vreau sa iti zic am si lucrat la una, avea patronul 300 de abonati intr-un timp, abonamentul era 300 dar el trecea pe casa de marcat 200, ca sa nu aibe impozit mare, aparatele cumparate aduse din afara la mana 2, si mai facea si el cerea schitele si facea, si avea 300 de abonati si orasu e relativ mic, 300X300=90000 adica 90 milioane pe luna, din care scazi si u chiria curentu apa, raman o gramada de bani si plus ca mai avea si bar de proteine, pastile, aminoacizi, batoane, energizante care facea comanda la 2 3 zile mereu ca ramanea fara, deci si de aici mai venea o gramada de bani! eu zic ca e o afacere buna eu mi-as face dar n-am bani laughing

| ItDoesntMatter01 a răspuns:

Deschideti un bar {in Romania bautura e o alinare } deschide o sala de sport, de bowling, de fitness, intra in showbiz, deschide un magazin alimentar undeva unde nu prea sunt magazine cum ar fi, aproape de iesirea din oras

| ItDoesntMatter01 a răspuns:

Am uitat sa zic ceva, deschide un servis pentru ca oameniii incep sa-si ia masini si scutere si cu gropile din Romania, se mai strica si ele!

| alexcatana a răspuns:

Mediu online se dezvolta f mult, de la an la an vanzarile magazinelor online cresc cu 30-50 %, deci o crestere pe care majoritatea sectoarelor nu o au, DECI (repetitie intentionata) un bun prilej de a incerca in acest domeniu un business. Ceea ce recomand sunt magazinele online de nisa, nu generaliste. Mult succes in afaceri! Mai multe informatii aici : http://www.websignal.ro/realizare-magazin-online/

| Cojocaru_Camelia_1958 a răspuns:

As avea o intrebare : de ce nu putem confectiona acasa obiecte de vestimentatie,la preturi accesibile,pe care sa le putem vinde online, sau prajituri si dulciuri de casa pe care la fel sa le putem vinde online sau in diverse puncte din oras, special amenajate, dar saptamanal, nu o data pe an sau la cateva luni?

| Todoni_Alin_Olimpiu_1989 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar merge sa iti deschizi un minibar si sa inchiriezi 5 aparate de joc. investitia minima este 5000-6000 euro, iar profitul este 60-70 mil. din care mai ramai cu 30 pentru ca platesti chiria, curentul, etc

| Balatchi_Bogdan_1980 a răspuns:

As putea sa va ajut eu cu o idee si solutii
tel: 0754 961336

| andrei99_6693 a răspuns:

As putea investi in jur de 4000-5000 de euro (chiar mai mult daca e cazul si consider ca se merita) intr-un mic bussnies, insa cum sunt plecat de 5 ani in strainatate nu stiu ce ar mai merge prin tara. Ma gandeam mai demult sa ma apuc de taximetrie, dar cum Craiova e plina de taxiuri si tot mai multa lume isi cumpara masini, nu e de viitor si nici profitabil. Ideile sunt variate, de la zootehnie( Sa imi cumpar o turma de oi, am inteles ca se revigoreaza acest sector.), pana la agricultura-horticultura (Plantatie de capusuni de exemplu.)

| Tutan_Cristina_1907 a răspuns:

Buna,
am mostenit pamant la tara, pozitie absolut deosebita, vis a vis de lac, la marginea unei paduri, deschidere la sosea asfaltata, la cca 8 km de Deveselu, 17 km de Caracal si 23 Km de Corabia.
Ma gandeam sa -ti propun sa ne asociem si sa deschidem impreuna o ferma micuta de curcani pentru carne, gaste pentru ficat si gaini pentru carne si oua.
Separat am putea construi o sera de legume, sa crestem o vacuta pentru lapte, un purcelus pentru uz intern etc.
In camp am cca 4 ha unde ar merge sa cultivam capsuni s-au alte fructe, fragute s-a sa punem stupi etc.
As fi interesata sa am un partener de investitii si lucru, singura nu am curaj sa ma apuc.
Cristina 0762197301 s-au cristinatutan@gmail.com