| Mihaelutsaa a întrebat:

Ce intelegeti prin "refinantare"?
de fapt ce aste aceea?

7 răspunsuri:
| canarita a răspuns:

De ex:ai un credit la banaca deja luat, te duci mai ceri inca unul si -l rambursezi pe primul, iar cu banii ramasi din al doilea faci ceea ce ai de facut...

| Mixed a răspuns:

REFINANȚA=a reface resursele bănești descompletate prin acordarea de credite

| allube a răspuns:

Ai un credit la banca si-l refinantezi, adica imprumuti o suma mai mare decat cea luata initial, ti se achita creditul vechi si mai ramai si cu ceva bani.

| lifeForJesus a răspuns:

Adica: daca ai luat bani dintr-o banca, mai poti sa iei inca o data(adica de doua ori) sau ai girat cu casa si mai ai nevoie de bani, te duci la banca mai o data si iei bani si nu mai trebuie sa girezi!

| dalea a răspuns:

Daca ai un credit la o banca, ai rambursat o parte din el dar la un moment dat mai ai nevoie de bani mergi la acea banca si in anumite conditii iei un alt credit din care ti se achita creditul vechi si ramai si cu banii necesari.

| malymar a răspuns:

Gasesti ceva pe http://bit.ly/bygzuA. Saptamana viitoare o sa detaliez. In principiu reprezinta transformarea mai multor credite intrunul singur. O banca e dispusa sa preia si sa plateasca toate creditele tale astfel incat sa ramai cu un singur credit la accea banca. Trebuie sa urmaresti ca noua rata lunara sa fie mai mica decat suma platilor lunare (la creditele pe care vrei sa le stingi). Altfel n-ai facut nimic. Mai bine nu refinatezi si te chinui sa maresti veniturile sau sa scazi cheltuielile

| bogo a răspuns:

Refinantarea se poate realiza si la aceeasi banca dar si de la o alta banca. sunt multe situatii si difera de la banca la banca. eu lucrez la o companie financiara si te pot ajuta. lucram cu toate bancile din Romania (40 la numar) si iti pot gasi cea mai buna oferta. ma poti contacta