| cnvv a întrebat:

Ce trebuie sa faci pentru a deveni un profesor universitar?
Si cam cat castiga acesta?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, sa termini o facultate cu 10 si ...sa ai sanse sa fie vreun loc liber la vreo catedra, ca sa te ia de "asistent universitar" sperand ca in cativa ani, dupa ce iti iei si un doctorat in domeniu, sa se mai elibereaza vreun loc la profesori si ai sanse sa-l ocupi tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O facultate de profil
modulul pedagogic
master
trebuie sa devii prima data preparator, apoi asistent
pe urma incepi doctoratul
iei doctoratul si devii sef de lucrari
mai bagi ceva experienta, mai dai ceva examene
si ajungi lector, conferentiar

si in final ajungi la statutul de profesor unde o sa te bucuri de salarii de la 10.000 ron in sus

| Bondarel99 a răspuns:

Este un drum extrem de lung. Trebuie sa faci o facultate si modul pedagogic ca sa poti preda, apoi dupa ce termini masterul trebuie sa faci doctoratul care e destul de greu, apoi in timpul doctoratului sau dupa trebuie sa dai examen ca sa ocupi post de asistent universitar, dupa cativa ani in functie de rezultatele tale in cercetare poti ajunge lector dar trebuie sa indeplinesti niste condittii pe care le gasesti in regulamentul facultatii (de ex o anumita medie in anii de scoala sau un anumit nr de articole scrise de tine), dupa alti cativa ani prin acelasi mod dar alte conditii mai exigente ajungi conferentiar si dupa alti ani profesor universitar care e cea mai inalta treapta. E foarte mult de munca, trebuie sa studiezi foarte mult dar depinde de cat de mult sus sa aspiri. Sunt unii care ajung profesori la 36 de ani, sunt altii care se pensioneaza lectori, depinde...
Se castiga destul de bine, dar salariul de baza nu e foarte mare, mai ales un asistent ia salariul minim dar poate avea venituri din alte proiecte pe care le are cu facultatea sau colegii.
Un profesor cam pe la 40 ani ajunge si la salariu de baza de 10.000 lei sau mai mult.

| minrest a răspuns:

Profesor universitar este titlul sefului de catedra, evident ca sef de catedra nu poti sti daca vei ajunge. Dar cadru didactic universitar se ajunge asa: Ai grija sa optezi la inscriere pentru modulul Psiho-Pedagogic, si daca esti foarte bun si ai inclinatie pentru stiinta profesorii te remarca si te prind in niste proiecte, iar daca activitatea ta confirma te pastreaza in facultate. Dupa aia, sigur, o sa faci masterat, doctorat, articole ar trebui sa incepi sa scrii din timpul facultatii, dar dupa cum vezi nu e procesul complicat descris de altii.