| SERIALS a întrebat:

Chiar daca iesi de pe bancile facultatii, si ai diploma de licenta, salariul va fi mai mare fata de unii colegi care pretesta acelasi serviciu fara diploma de licenta?
Daca mai ai si un masterat, ssalariul e si mai mare?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu, diploma nu are legatura cu nici un salariu de la vreo institutie, toti care termina o forma de invatamant sunt debutanti si cat avansezi in experienta, in ani, salariul creste.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, diploma, certificarile, calificarile si masteratele nu vin cu mariri de salariu.
Stiu pe cineva care a facut un masterat in geofizica si timp de 2 ani a livrat pizza la domiciliul clientului si a facut taximetrie, pana si-a gasit ceva mai rasarit de munca, dar salariul a fost cel pentru munca prestata, nefiind luate in calcul doctoratele, masteratele si alte licente.
Daca tu vii cu licenta luata si te angajezi acum pe un post de incepator in meseria ta, este posibil sa ai un salariu mult mai mic decat unul fara licenta din aceeasi bransa, dar care are experinta de foarte multi ani. Evident, tu ai sansa sa urci in functie, pentru ca ai deja un nivel de pregatire mai mare, dar asta nu se va intampla la angajare, ci dupa ani buni de experinta.
Salariul depinde enorm de compania care te angajeaza!
O companie mica, va platii intotdeauna foarte putin, comparat cu o corporatie, care va avea acelasi profil.

Avand o facultatea la baza si eventual un masterat, nu este un criteriu de salariu mare, dar ai sanse sa urci pe scara ierarhica mai repede si mai usor decat cei care nu le au.

Răspuns utilizator avertizat
| AtomiX a răspuns:

Am vazut raspunsurile anterioare si da, colegii au partial dreptate. De ce partial? Pentru ca nu se tine cont de diploma de facutate, DOAR daca profesezi in domeniul respectiv. Adica, ai terminat Politehnica..pe diploma scrie inginer mecanic (sa zicem)..si tu te duci sa te angajezi bucatar, ce relevanta are facultatea pe care ai facut-o cu gatitul? Niciuna, deci nu conteaza ( doar daca vrei pentru un post mai inalt care presupune studii superioare, atunci nu conteaza ce facultate ai atata timp cat e terminata). Dar daca te duci..nush, intr-un service auto, e logic ca nu te pot angaja aia ca mecanic, te angajeaza ca inginer mecanic, pentru ca ai diploma de facultate care zice: stai asa ca eu sunt inginer, asta e domeniul meu. De aici pleaca si un salariu mai mare, nu e neaparat daca ai terminat facultatea gata, sa vezi ce salariu o sa am...cunosc persoane cu 2 facultati care lucreaza la McDonald's ca nu au gasit in domeniu. Trebuie sa fi la timpul si momentul potrivit.
Imi spunea cineva cat se oftica ca nu a facut o facultate ca i se ivise un post de director de filiala sau ceva de genu' ce presupunea ca persoana sa aiba experienta (ceea ce avea) si studii superioare, adica o facultate terminata..nu conta care, doar sa aiba diploma..si el nu a avut...
Facultatea te ajuta intr-adevar si daca nu lucrezi in domeniu, ca daca apare un post si participa mai multi colegi de exemplu, care nu au facultate, normal ca tu o sa fi mai favorizat. Dar, repet.e o mentalitate gresita de a pleca din start pe ideea: eu am terminat facultatea, am un salariu din start mai mare..ca ramai total dezamagit cand o sa te izbeasca realitatea.